Coraz więcej kobiet zachowuje aktywność przez całe 9 miesięcy ciąży, a także krótko po porodzie, gdy tylko skończy się połóg. Część osób patrzy na to jak na nieodpowiedzialność – zupełnie niepotrzebnie, bo wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby bieganie było zupełnie bezpieczne. Oczywiście, prócz tego warto zadbać o komfort treningu, dobierając właściwą odzież do biegania oraz racjonując dystans. Bieganie jest jednym z tych sportów, które uprawiać może praktycznie każdy. Część kobiet decyduje się na biegi jedynie w celach rekreacyjnych, lecz coraz większa rzesza biegaczek stara się przygotować nawet na zawody krótkodystansowe. Niemniej jednak w każdym z tych przypadków niezbędne są: wygodne buty, odzież do biegania przystosowana do stanu kobiety oraz zdrowy rozsądek poparty konsultacjami z lekarzem.

Bieganie w ciąży

Na dobrą sprawę nie ma żadnych przeciwwskazań, które obowiązywałyby kobiety już biegające, a będące w zdrowej, fizjologicznej ciąży. Istotne jest, aby biegania nie rozpoczynać już po zajściu w ciążę, bo wzmożony wysiłek może być faktycznie niebezpieczny; nie ma jednak powodu, dla którego w ciąży bez powikłań nie można kontynuować treningów. Oczywiście, warto je przemyśleć pod względem intensywności, zwłaszcza dopasowując do samopoczucia czy dalszych etapów ciąży już z coraz większym brzuchem. Przyda się tutaj dopasowana odzież do biegania, która podtrzymuje rosnący brzuch, a jednocześnie odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu nie dochodzi do obciążenia kręgosłupa czy stawów kolanowych.

Bieganie w okresie laktacji

odzież do biegania

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że karmiąc dziecko piersią trzeba ostrożnie podchodzić do tematu wysiłku fizycznego. Przede wszystkim zwiększony wysiłek – zwłaszcza po przerwie – może spowodować, ze mleko będzie miało nieco inny smak, przede wszystkim za sprawą… zakwasów w mięśniach. To jednak nie wszystko; nieodpowiednia odzież do biegania, zwłaszcza w zakresie bielizny i np. biustonosza sportowego, może doprowadzić do bolesnych zastojów, które zakończą się zapaleniem piersi. Z tego powodu niezbędne jest dopasowanie właściwego stanika do biegania, który nie będzie miał uciskających punktowo elementów (np. fiszbin), ale jednocześnie będzie podtrzymywał biust i chronił go przed wstrząsami. Zarówno w okresie ciąży, jak i laktacji bieganie u kobiet aktywnych przez tym okresem jest wskazane. Warto tylko dobierać właściwie odzież do biegania oraz zadbać o dopasowanie treningów do możliwości kobiety. W ten sposób polepszy ona swoją kondycję i zadba o spokój umysłu.