W Polsce obowiązującą zasadą w pediatrii jest to, iż każde dziecko powinno być zbadane przez lekarza w wieku dwóch, czterech i sześciu lat. Są to badania niezwykle istotne, gdyż pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Znaczenie bilansu dwulatka

Bilans zdrowia dwulatka

jest badaniem szczególnie ważnym z punktu widzenia rozwoju dziecka. W tym wieku dziecko intensywnie się rozwija, a jednocześnie wizyty u pediatry są znacznie rzadsze niż w wieku niemowlęcym. Często rodzice nie są w stanie wychwycić ewentualnych nieprawidłowości w stanie zdrowia malucha, a zbyt późne wykrycie chorób i wad może okazać się bardzo niekorzystne. Dlatego też bilans zdrowia dwulatka pozwala sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija, czy jest odpowiednio żywione i czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy. Bilans zdrowia dwulatka powinien być wykonany nie później niż trzy miesiące po ukończeniu dwudziestego czwartego miesiąca życia, a na jego wykonanie należy zgłosić się wtedy, gdy dziecko jest zdrowe.

Jak wygląda badanie

bilans zdrowia dwulatka

Podczas obowiązkowego bilansu zdrowia dwulatka lekarz pediatra ocenia ogólny stan zdrowia malucha na podstawie następujących badań: - mierzenie i ważenie dziecka oraz porównywanie wyników z siatkami centylowymi, - badanie słuchu, - badanie wzroku (szczególnie w kierunku zeza), - sprawdzenie postawy oraz proporcji ciała, - sprawdzenie stanu uzębienia, - sprawdzenie umiejętności motorycznych (obejmujących na przykład wchodzenie po schodach), - podstawowe testy sprawdzające rozwój psychopoznawczy, - sprawdzenie, czy obowiązkowe szczepienia zostały wykonane w terminie. Dodatkowo podczas badania pediatra zadaje szereg pytań, które pozwalają uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat zdrowia dziecka - na przykład czy dużo mówi, jak wygląda jego dieta, czy rozumie proste polecenia, czy sygnalizuje potrzeby fizjologiczne, czy potrafi zbudować prostą wieżę z klocków i czy jest coś w jego rozwoju, co niepokoi rodziców. Szczegółowe odpowiedzi na te pytania pozwolą pediatrze na właściwe określenie stanu zdrowia dziecka. Bilans zdrowia dwulatka jest zapisywany w specjalnych kartach, które są uzupełniane podczas badania.