Poród jest dla każdej kobiety ogromnym przeżyciem samym w sobie, które wiąże się z mnóstwem stresu oraz niepewności. Dla własnego spokoju psychicznego oraz aby być gotowym na godzinę zero, warto już wcześniej przygotować torbę z zapakowanymi rzeczami, które zabierze się ze sobą do szpitala. Dzięki temu można uniknąć dodatkowe dawki stresu i być o wiele spokojniejszą na sali porodowej.

Niezbędna wyprawka dla mamy

Ciąża w szpitaluPodstawowymi akcesoriami, o których absolutnie nie można zapomnieć, są przede wszystkim ubrania dla rodzącej. Wygodny szlafrok, bluza, luźne koszule (najlepiej długie), miękkie buty do chodzenia, rozpinane bluzki lub koszule z dużym dekoltem (przydatne podczas karmienia piersią). Oprócz tego w szpitalną torbę należy też zapakować obowiązkowo: - dokumenty, dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, możliwie aktualne wyniki badań - chłonne i duże podpaski albo pieluchy dla dorosłych, przydatne zwłaszcza po porodzie naturalnymi siłami - bieliznę poporodową, ręczniki - wkładki laktacyjne, staniki do karmienia - kosmetyczkę z przyborami toaletowymi oraz z oliwką i kremami nawilżającymi

I dla noworodka

Natomiast wśród akcesoriów przydatnych po porodzie do opieki nad noworodkiem, zaliczają się nie tylko delikatne ubranka z naturalnych materiałów (absolutnie żadnej sztuczności!), najlepiej jednoczęściowe body albo pieluszki, pampersy czy czapeczki i rękawiczki. Koniecznie należy zabrać ze sobą również chusteczki nawilżające, które posłużą do higieny i pielęgnacji dziecka, dobrej jakości krem przeciwko odparzeniom, kocyk lub rożek, w którym dziecko będzie odpowiednio usztywnione, akcesoria higieniczne, w tym przede wszystkim łagodne w działaniu mydło, najlepiej na bazie naturalnych składników. Warto pomyśleć również o zapakowaniu ubranka na wyjście ze szpitala, zwłaszcza jeśli nie będzie później możliwości ich dowiezienia.

Wszystko zależy od szpitala

W praktyce dopiero po przybyciu na miejsce okazuje się, które rzeczy są naprawdę przydatne, a które należy jeszcze dowieźć lub zakupić na miejscu. Większość publicznych szpitali wymaga od rodzących, aby miały ze sobą cały zestaw podstawowych akcesoriów; ośrodki prywatne lub półpubliczne kliniki z kolei wiele tych rzeczy zapewniają kobietom samodzielnie, dlatego nie trzeba się martwić ani zapasem pieluch, ani odpowiednimi kosmetykami do pielęgnacji nowo narodzonego dziecka. Niekiedy konieczne okazuje się również zakupienie mleka dla noworodka w przypadku, gdy maluch nie chce ssać mleka od matki albo dokupienie odpowiednich akcesoriów laktacyjnych, np. do odprowadzania pokarmu z piersi.