Od pewnego czasu rosnącą popularnością wśród wielu osób cieszy się adopcja zwierząt ze schronisk czy fundacji. O ile jest to sprawa przemyślana, będzie decyzją dobrą zarówno dla zwierzaka, jak i jego przyszłych właścicieli. Jeśli jednak nie przemyślimy dokładnie, czego oczekujemy w czasie adopcji i po niej, może spotkać nas srogi zawód. A to często przekłada się na zwroty zwierząt z adopcji.

Adopcja psów ze schroniska jest decyzją poważną nie tylko ze względu na konsekwencje odczuwalne dla ludzi. Jest to również zmiana w życiu psa, ogromny stres – nawet jeśli trafia do kochającej rodziny i dobrych warunków – a także ryzyko, że coś się nie powiedzie. Aby zminimalizować czynniki ryzyka, dobrze jest zadbać o wybór odpowiedniego psa, którego przygarniemy pod nasz dach. adopcja psów ze schroniska

Szczenię czy dorosły?

Na dobrą sprawę do większości domów lepiej sprawdzi się pies dorosły. Adopcja psa ze schroniska zawsze wiąże się z tym, że zwierzę musi się zaaklimatyzować w nowych dla niego warunkach. O wiele mniej jednak kłopotów będziemy mieli w przypadku adopcji psa dorosłego, który ma swój charakter, aniżeli w przypadku szczeniaka. To szczenię musimy odpowiednio wychowywać i nie mamy gwarancji, że wyrośnie na psa spokojnego, lubiącego otoczenie i nieagresywnego – zwłaszcza, jeśli nie mamy pojęcia o psychice psów i nie planujemy uczęszczania na szkolenia. W takim przypadku adopcja psa ze schroniska powinna być przemyślana – lepiej jest wziąć psa młodego, ale kilkuletniego, który jest pozytywnie nastawiony do ludzi i psów, nie załatwia się zwykle w domu i jest od razu gotowy do wspólnych spacerów z uwagi na posiadaną odporność organizmu.

Pielęgnacja i charakter

Jeśli zależy Ci na psie raczej bezproblemowym, który nie będzie wymagał dużej pielęgnacji, a przy tym będzie po prostu towarzyszem zarówno na czas aktywnych spacerów, jak i odpoczynku w łóżku – adopcja psa ze schroniska powinna być skonsultowana z pracownikami. Nawet jeśli bardzo podobają Ci się w takiej sytuacji psy w typie ras północnych, np. husky, nie wybieraj ich – wymagają one zwykle wiedzy względem ich wychowania, ale również znacznej dawki aktywności oraz konsekwencji w szkoleniu. Ich sierść, bardzo gęsta, będzie wymagała regularnego wyczesywania i na pewno będzie widoczna na meblach.