Łóżeczko – a co w nim?
Łóżeczko dla dziecka jest jednym z podstawowych elementów wyprawki, dlatego przyszli rodzice dużą wagę przykładają właśnie do jego prawidłowego doboru. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile wybór samego mebla jest dość prosty, o tyle już gorzej idzie z jego uzupełnieniem. Bardzo często bowiem opiekunowie nie do końca wiedzą, co w łóżeczku powinno się znaleźć, a co jest zbędne. karuzela do łóżeczkaSpójrzmy więc na sprawę od strony nie tylko estetycznej, ale również praktycznej. Najważniejsze, zwłaszcza w okresie noworodkowym, a potem niemowlęcym – póki dziecko nie przemieszcza się samo – jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Sprawdźmy, jak tego dokonać, a jednocześnie mieć pewność, że wszystko wygląda estetycznie.

Bezpieczny sen

Przede wszystkim łóżeczko powinno służyć dziecku do spania, dlatego musi być wyposażone w sposób bezpieczny. Podstawą jest twardy materac, który oddycha – będzie on służył dziecku przez dłuższy czas, a twarda powierzchnia nie tylko minimalizuje ryzyko śmierci łóżeczkowej, ale również dobrze wpływa na kształtowanie stawów i kręgosłupa. Na to nakładamy prześcieradło, najlepiej na gumce, aby przypadkowo nie zsunęło się z materaca – i to właściwie wszystko. Jeśli chcemy zainwestować w karuzele dostępne choćby tutaj: https://www.toysplanet.pl//pol_m_Zabawki-dla-niemowlat_Karuzele-do-lozeczka-150.html, to poczekajmy, aż dziecko będzie nieco starsze. Na razie warto też zrezygnować z kołderek na rzecz otulaczy, rożków czy śpiworków dla dzieci starszych, które nie dają ryzyka zasłonięcia sobie buzi podczas snu przez dziecko. Poduszki w ogóle są zbędne nawet do pierwszego roku życia.

Udogodnienia i sprzęty

Istnieje szereg sprzętów, które możemy zamontować w łóżeczku; część z nich jest przydatna, zaś część - niekoniecznie. O ile ochraniacze na szczebelki, choć estetyczne, są odradzane z uwagi na blokowanie cyrkulacji powietrza oraz nagromadzenie kurzu, o tyle np. monitory oddechu sprawdzą się zwłaszcza w przypadku noworodków i mniejszych niemowląt, bo dadzą i dziecku, i rodzicom spokojny i bezpieczny sen. Sprzęty takie jak np. karuzele warto wybierać w sklepie, który posiada certyfikowane zabawki.  Są to sprzęty dodatkowe, a ich zastosowanie jest zależne jedynie od poglądów rodziców. Dobrze jest jednak na noc karuzelę po prostu ściągać, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które mogą w łóżeczku robić rozmaite akrobacje i przypadkowo ściągnąć sobie część mechanizmu na głowę.