W modzie, muzyce, kulturze i sztuce – to co kiedyś odeszło do lamusa powraca w wielkim stylu. To co niegdyś było obciachem, wybija się na największy trend. W muzyce także występuje taki powrót, do instrumentów zapomnianych. Bębny, akordeon, harfa, a także mandolina. Także ta ostatnia jest instrumentem, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wystarczyło kilka znanych osób, bądź wschodzących gwiazd, które pokazały, że na mandolinie można grać wspaniałe koncerty.

Krótka historia mandoliny

MandolinaMandolina to strunowy instrument muzyczny, który w przeciwieństwie do gitary elektrycznej, klasycznej, czy basowej, jest zdecydowanie krótszy i posiada tylko cztery struny. Mandolinę wyróżnia także pudło rezonansowe, które jest wypukłe. Skala mandoliny wynosi od g do fis³. Posiada ona charakterystyczny, „słodki” dźwięk, dość niski, ale przyjemny dla ucha. Mandolina podobna jest do lutni, której wizerunki zachowały się na XIV-wiecznych obrazach. Jednak mandolina – jej kształt i dźwięk – na dobre wykształciła się w XVIII wieku, ale jej wyraźne i dominujące początki można wyraźnie zauważyć w okresie baroku.

Mandolina posiada krótki gryf z metalowymi progami oraz metalowe struny: https://riff.net.pl/inne-instrumenty-strunowe/46265-gewa-mandolina-a-antique-505448.html. Stroi się ja podobnie jak skrzypce, ale do gry na niej nie używa się smyczka, ale palców i kostki. Charakterystyczną dla tego instrumentu jest właśnie gra na nim, szybka, impulsywna, pozwalająca wydobywać niesamowite dźwięki. Nazywana jest tremolo. Choć mandolina kojarzy się raczej ze spokojnymi piosenkami, dość melancholijnymi, to na mandolinie można wygrać najważniejsze utwory muzyki poważnej. Zresztą tego instrumentu nie brakowało w wielkich utworach. Na przykład Antonio Vivaldi pozostawił po sobie koncerty mandolinowe i to właśnie ten instrument, o tak charakterystycznym dźwięku, jak żaden inny kojarzy się z tą epoką.

W wieku XIX, czy XX mandolina utożsamiana była bardziej ze współczesnymi bardami i folklorem. Bardzo ważną rolę pełniła także w kulturze żydowskiej.

Mandolina współcześnie

Za współczesnego mistrza mandoliny uznaje się izraelskiego muzyka Avi Avital, który odczarował ten instrument, nadał mu nowe tchnienie, w którym przebija się nie tylko barokowy duch, ale też nowoczesne dźwięki. Potrafi on na mandolinie wygrać nawet bardzo skomplikowane utwory i każdy kto był na koncercie artysty śmiało może uznać, że jest to prawdziwy wirtuoz tego instrumenty. Także dzięki niemu mandolina przestaje uchodzić za instrument trywialny i prosty – nie tylko w budowie, ale i swoich możliwościach. Okazuje się, że nic bardziej mylnego.