Jak powstają soki tłoczone? Czy taki napój owocowy jest zdrowszy od tych przygotowanych z koncentratu? Odpowiedzi szukajcie w naszym artykule.

Zbiór i magazynowanie

soki tłoczone

Aby móc napić się pysznego i świeżego soku, najpierw należy wybrać odpowiednie owoce. Określenie świeżości i gotowości składnika, polega na przeprowadzeniu prostego testu, tzw. „testu przekręcenia”. W przypadku dojrzałych jabłek, podczas ich zrywania, wraz z jabłkiem powinien pozostać ogonek. Sadownik sprawdza również kolor skórki oraz odcień i wielkość pestek. Odpowiednio osiągnięte wartości, stanowią przesłankę do wysłania owoców w dalszą drogę, gdzie zostaną dokładnie umyte i ponownie przesortowane.

Mycie i sortowanie

Mycie jabłek, polega nie tylko na porządnym i jednocześnie delikatnym oczyszczeniu skórki owoców, ale również wychwyceniu tych, które zostały uszkodzone podczas transportu lub które zostały zaatakowane przez bakterie i inne czynniki zewnętrzne. Owoce powinny pochodzić ze sprawdzonych, najlepiej lokalnych źródeł, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować czas transportu i przetwarzania. Ważnym elementem jest także mycie owoców źródlaną wodą – to ona ułatwia pozbycie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, powstałych na skórze surowca. Soki tłoczone produkowane są wyłącznie z owoców dojrzałych i zdrowych, po to, aby stworzyć napój najwyższej jakości.

Tłoczenie miazgi i filtracja

To najważniejszy proces, dzięki któremu możemy spożywać pyszne i odżywcze soki tłoczone. Tłoczenie miazgi polega na szatkowaniu, a później przepuszczaniu przez prasę całych owoców, wraz z ich skórką, która zawiera najwięcej drogocennych witamin. Dzięki temu, takie soki tłoczone zachowują swoje wszystkie substancje odżywcze, wspomagając nie tylko nasz okład odpornościowy, ale również trawienie, kondycję skóry, włosów i paznokci. Filtracja pomaga na oddzieleniu resztek powstałej pulpy, od właściwego soku – takie działanie pozwala na uzyskanie gładkiego i jednolitego płynu, który może spożywać każdy, niezależnie od płci czy wieku.

Pasteryzacja i pakowanie

Ostatnim przystankiem na drodze do osiągnięcia soku idealnego, jest jego pasteryzacja i profesjonalne zapakowanie. Podgrzewanie soku do odpowiednio wysokiej temperatury, gwarantuje zachowanie wszystkich cennych minerałów oraz zapobiega powstawaniu ewentualnych bakterii i grzybów. Po procesie pasteryzacji, jeszcze ciepłe soki tłoczone, przelewane są do profesjonalnie przygotowanych opakowań, które następnie trafiają do chłodni. Warto również zaznaczyć, że przelewanie takich soków, przebiega w atmosferze ochronnej. Gotowe soki transportowane są do profesjonalnych punktów sprzedaży, w których dostępne są produkty ekologiczne, świeże i wysokiej jakości.