Podroby zwierzęce, których sztandarowym przykładem jest znienawidzona przez wiele osób wątróbka wieprzowa, to doskonałe źródło niezwykle cennych dla ludzkiego organizmu substancji odżywczych, w tym wielu witamin. Niestety ze względów kulturowych i prawdopodobnie z braku umiejętności smacznego przygotowania tego typu produktów, podroby w naszej codziennej diecie pojawiają się rzadko lub wcale. Tymczasem istnieje wiele prostych sposobów na włączenie do swojego żywienia wątróbki i innych podrobów wieprzowych. Wystarczy jadać pasztety czy sięgać po bardziej wyrafinowane przetwory mięsne tj. wątrobianka, która jest doskonałym przykładem tradycyjnego wyrobu kuchni staropolskiej. Innym smacznym źródłem podrobów może być salceson lub kaszanka. Najbardziej wartościowa będzie jednak świeża wątróbka, którą lekko podsmażymy na patelni.

Dlaczego podroby są tak wartościowe?

tatar z wołowinyOrgany wewnętrzne odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu zarówno nas, jak i zwierząt, którymi się żywimy. W związku z tym są one nośnikiem najcenniejszych dla naszego zdrowia substancji odżywczych, w tym łatwo przyswajalnych witamin, pierwiastków, tłuszczy i białek. Nic dziwnego, że drapieżniki w pierwszej kolejności posilają się wątrobą upolowanej zdobyczy. Po prostu jest ona tym, co najcenniejsze i najbardziej wartościowe, gdy chodzi o pokarm mięsny. Wątroba to magazyn takich witamin jak witamina A, D i E, to także doskonałe źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków tj. żelazo, cynk czy miedź. Co ważne, zawarte w wątrobie witaminy i pierwiastki są łatwo przyswajalne przez nasz organizm, dzięki czemu sama wątróbka drobiowa lub wieprzowa, a także jej przetwory tj. pasztet czy wątrobianka, stanowią doskonałą alternatywę dla wielu suplementów diety z apteki.

Jak jeść podroby?

Wiele osób ma opory przed zjedzeniem podrobów zwierzęcych. Jednak w rzeczywistości, jeśli będą one tylko odpowiednio przygotowane, smacznie przyrządzone lub przetworzone, przybierając formę wspomnianej już wcześniej wątrobianki lub pasztetu, z pewnością zasmakują one wielu osobom – pomijamy osoby, które w ogóle nie jedzą mięsa i jego przetworów. Najwięcej wartości odżywczych będą miały oczywiście podroby jak najmniej przetworzone, a zatem tylko w niewielkim stopniu poddane obróbce termicznej. Jeśli jednak nie odpowiada Ci smak smażonej wątróbki z cebulką, jej źródłem może być wątrobianka, pasztet lub salceson. Oczywiście w tym przypadku nie możesz liczyć już na tak duży zastrzyk witamin, ale wciąż zaopatrzysz swój organizm w cenne dla niego pierwiastki, przede wszystkim w łatwo wchłaniane żelazo.