Dzisiaj spoty reklamowe to bardzo istotne elementy każdej kampanii reklamowej. Powodem tego jest przede wszystkim to iż trafiają do bardzo dużej ilości odbiorców, znacznie większej niż inne formy reklamy. Spot reklamowy to krótki filmik, związany z tematyką kampanii, czyli połączenie obrazu i dźwięku. Dlatego też na pewno jego skuteczność docierania do wielu osób i przykuwania ich uwagi jest o wiele większa.  Obecnie realizacją ich zajmuje się bardzo wiele firm, które są w stanie zrealizować niemalże każdy spot na zamówienie klienta, czyli zazwyczaj agencji reklamowej realizującej kampanię reklamową danego klienta.

Spoty reklamowe nie mogą zbyt długi trwać, i to jest chyba jeden z ważniejszych czynników. Powodem, tego jest to, iż bez trudu każdy jest w stanie zwrócić uwagę na trwający 20 sekund post, podczas gdy czas trwania około minuty już powoduje, że ciężko się na nim skupić.  Dlatego też w tak krótkim czasie należy zawrzeć wszelkie najbardziej istotne informacje. W wielu sytuacjach bowiem takie spoty reklamowe stanowią niemalże podstawę całej kampanii, i dlatego musi się w nich znaleźć niemalże wszystko co potrzeba.

Obecnie ze względu na coraz większą ilość firm zajmujących się ich realizacją, ceny za produkcję spotów stają się nieco przystępniejsze. Oczywiście im bardziej znane osoby zostaną zaproszone do udziału w nich tym większy jest koszt realizacji, ze względu na znacznie wyższe gaże które należy zapłacić. Jednakże wiele firm dzisiaj które zlecają wykonanie w kampanii spotów reklamowych uważa, iż korzyści jakie można dzięki nim osiągnąć są znacznie wyższe niż koszty jakie należy w związku  tym ponieść.