Myślisz, że gramofon to przeżytek? Nic bardziej mylnego. Pokazuje to chociażby renesans płyt winylowych, który uważany jest za jeden z najdoskonalszych nośników muzyki, ale też postrzegany jest jako przedmiot z duszą i historią. Współczesne firmy w dobie renesansu płyt winylowych tworzą nowoczesne gramofony. Jedna z firm zajmującą się produkcja tego rodzaju sprzętu jest Audio Technica, która swoim klientom oferuje urządzenia najwyższej jakości wykonania i dźwięku.

Coś dla melomana

GramofonNie tylko współcześni melomani powracają do płyt winylowych, czy kaset magnetofonowych, a nawet do płyt CD, które zanikają pomału w dobie aplikacji multimedialnych takich jak Spotify, czy i Tunes.

W dobie całego technologicznego postępu moda na płyty winylowe i gramofony powraca. Jest wielu, których uważa, ze klasyczne winyle należy słuchać na równie klasycznych, tradycyjnych, a przy tym starych gramofonach. Była wtedy inna technologia, a przy tym niestety gorsza jakość dźwięku, którą obecnie można zastąpić nowym sprzętem, który jest zderzeniem dawnego stylu z tym nowoczesnym. Takie urządzenia proponuje chociażby japońska firma Audio Technica, w której ofercie są gramofony.

Rodzaje współczesnych gramofonów

Po pierwsze współczesne gramofony charakteryzuje design, który na pierwszy rzut oka niewiele różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat. Podobna pozostaje także technika konstrukcyjna, która opiera się na podobnych schematach. Na rynku istnieją trzy rodzaje gramofonów: manualne, półautomatyczne i automatyczne.

Pierwsze – jak sama nazwa mówi – wymagają w pełni ręcznej obsługi. Użytkownik takiego gramofonu sam musi opuścić ramie sprzętu podczas jego uruchamiania i zakończenia odtwarzania muzyki. Co ciekawe, to właśnie ten rodzaj gramofonu pozwala uzyskać najwyższą jakość dźwięki, przez co najczęściej wybierane są przez melomanów i amatorów muzyki granej z płyt winylowych.

Gramofony półautomatyczne trzeba samemu przełożyć ramie na płytę, ale muzyka grana na tego rodzaju sprzęcie kończy się już automatycznie. Gramofony automatyczne, zwłaszcza te współczesne marki Audio Technica, wymagają tylko naciśnięcia przycisku Start. Ramie gramofonu opada na płytę samoistnie i tez tak kończy pracę.

Fani analogowego brzmienia mogą wybierać gramofony firmy Audio Technica z trzech dostępnych modeli: AT-LP60USB – charakteryzujące się prosta konstrukcją bardzo prosta konstrukcja, model AT-LP120USB , który jest trochę lepszy od swego poprzednika oraz model AT-LP1240 - najdroższy i najbardziej zaawansowany, polecany zwłaszcza profesjonalnym muzykom. Wszystkie gramofony dostępne są w sklepie Riff : https://riff.net.pl/307_audio-technica.