Aby biżuteria była piękna i zachwycająca, nawet po wielu latach użytkowania, należy o nią dbać, przestrzegając kilku podstawowych zasad. Biżuteria ręcznie robiona wymaga równie regularnego czyszczenia i konserwacji, co ta kupiona w typowym salonie jubilerskim.

Specjalistyczne czyszczenie

biżuteria ręcznie robiona

Jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonywać podczas pielęgnacji biżuterii, jest jej czyszczenie. Nie jest to jednak typowe mycie, ale specjalistyczne oczyszczanie preparatami przeznaczonymi do metali szlachetnych i minerałów. Jeśli w danym momencie nie dysponujemy takimi profesjonalnymi środkami, możemy umyć naszą biżuterię w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń, po czym porządnie osuszyć delikatnym materiałem. Taką procedurę warto wykonywać raz na kilka miesięcy, aby biżuteria ręcznie robiona utrzymała swój naturalny blask i piękno.

Zdejmij przed sprzątaniem

To czynność, o której niestety zapomina większość użytkowniczek biżuterii – zdejmowanie biżuterii podczas wykonywania podstawowych czynności domowych. Współczesne panie domu, korzystają z preparatów wysoko chemicznych, które mogą mieć ogromny wpływ na jakość noszonych ozdób. Noszenie kilku kompletów na raz, szczególnie pierścionków i bransoletek, może powodować ich otarcia i odkształcenie. Biżuteria ręcznie robiona jest tym bardziej narażona na uszkodzenia, ponieważ stworzona jest w większości z naturalnych elementów, które mogą być wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo, sprzątanie może spowodować mechaniczne zepsucie biżuterii, dlatego warto na czas porządków domowych, zdjąć drogocenne ozdoby lub ochronić je gumowymi rękawicami.

Przechowuj osobno

Jeśli chcemy uniknąć poplątania łańcuszków lub pogubienia kolczyków, starajmy się przechowywać kosztowności w osobnych woreczkach lub małych pudełeczkach. Biżuteria ręcznie robiona wymaga równie profesjonalnej opieki, co popularna biżuteria dostępna w wielu salonach jubilerskich. Dobrą alternatywą dla pudełeczek, może okazać się kuferek jubilerski, w którym specjalne przegródki zagwarantują bezpieczeństwo przechowywania ozdób oraz ich ewentualny transport. Pamiętajmy, aby zdejmować do spania biżuterię, szczególnie naszyjniki i bransoletki – uchroni to nie tylko ozdoby przed zniszczeniem, ale również wykluczy ryzyko otarcia czy nawet uduszenia. Biżuteria ręcznie robiona to piękno samo w sobie, które aby mogło sprawiać przyjemność i zdobić ciało, musi być stale konserwowana i używana z dużą delikatnością.