Coraz więcej osób bierze swoje zawodowe we własne ręce i zakłada małą działalność gospodarczą. Praca freelancera nie jest łatwa, choć niektórzy mają na ten temat inne zdanie. Praca zdalna ma wiele plusów, ale też nie nadaje się dla każdego. Dlaczego? Głównie ze względu na zachowanie samodyscypliny i problemy lokalowe.

Na odległość

lampy stołowe

Praca z domu może być problemem dla tych, którzy nie potrafią ustalać sobie priorytetów i nie mają zbytniej kontroli nad swoim czasem. Dlatego freelancer musi odznaczać się silną wolą oraz musi doskonale rozplanowywać sobie czas. Potrzebuje również domowego biura, w którym będzie mógł realizować swoje zlecenia. Dotyczy to nie tylko osób prowadzących własną działalność, ale również tych pracowników, którzy zabierają niedokończoną pracę do domu. Wygodny fotel, a może krzesło? Lampy stołowe, czy wiszące? Co wybrać do swojego kącika? Lampy stołowe polecamy z https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-stolowe-1668.html.

Domowe biuro

Biuro powinno być urządzone praktycznie, ale zarazem w sposób umożliwiający koncentrację na wybranym zadaniu. Dobrze, jeżeli sprzyja naszej kreatywności. Efektywną pracę umożliwi wydzielenie kącika do pracy, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Nie zapominajmy, że przedstawicie różnych zawodów mają odmienne wymagania. I tak - czego innego będzie potrzebował księgowy, a czego innego grafik kreatywny. Jedni wolą wysokie lampy stojące, inni lampy stołowe itd.

Miejsce

Na początek trzeba zatem zaplanować gdzie nasze biuro będzie się znajdować, określić wielkość biurka, liczbę potrzebnych półek wokół niego i inne elementy. Na urządzenie biura najlepsze będzie zaciszne miejsce, które jest oddalone od tzw. ciągów komunikacyjnych (czyli tam, gdzie przechodzą najczęściej domownicy). Najmniej uczęszczanym miejscem jest oczywiście sypialnia, jednak pomimo tego odradzamy tworzenie kącika w tym pomieszczeniu. Sypialnia kojarzy się jednak z relaksem, odpoczynkiem i snem, a to może znacznie utrudniać koncentrację na zadaniu lub odwrotnie - wyciszenie się przed snem. Trudno jest spędzać cały dzień i noc w jednym pokoju. Do tego celu bardziej nadaje się salon, do którego dociera światło dzienne. Jeżeli jednak tak nie jest, możemy ratować się lampami stołowymi, które doświetlą przestrzeń. Polecamy oddzielić się od reszty wnętrza, np. za pomocą niskiej ścianki działowej (z karton-gipsu), czy regału. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, wystarczy do tego celu zwykła zasłona (w tym wypadku musimy przytwierdzić szynę sufitową w odpowiednim miejscu). Jest to nie tylko ważne ze względu na lepsze skupienie się, ale też zapobiega odbijaniu się promieni w ekranie monitora.