Pokój dziecka już prawie gotowy i brakuje jeszcze kilku drobnych elementów, w tym lamp. Nic łatwiejszego prawda? Wystarczy powiesić jakąkolwiek lampę pod sufitem i problem z głowy. Otóż nic bardziej mylnego. Światło zdecydowanie ma znaczenie i może w różnoraki sposób wpływać na dziecko, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Odpowiedniego, czyli jakiego? Jakie powinny być lampy wiszące w pokoju naszej pociechy?

Ale dlaczego?

Zastanówmy się przez chwilę dlaczego wybór odpowiedniej lampy wiszącej jest tak ważny, jeśli chodzi o pokój dziecka. Pomyślmy przez chwilę w jakiej pozycji nasze dziecko spędza większości czas przynajmniej przez najbliższy rok. Tak jest, w leżącej. Czyli będzie miało zupełnie inną perspektywę niż my. Nie odejdzie ani nie odwróci wzroku, jeśli światło będzie zbyt silne albo nieprzyjemne. Nie, ono jest na nie skazane. Dlatego od nas zależy, aby zrobić wszystko co w naszej mocy, aby wybrać jak najodpowiedniejsze oświetlenie do pokoju dziecka.

[caption id="attachment_15008" align="alignleft" width="300"]lampy wiszące Lampy wiszące rozplanuj dobrze, a pokój dziecka stanie się oazą spokoju[/caption]

Po pierwsze światło nie może razić oczu naszego dziecka. Lampa wisząca powinna mieć dobrze osłoniętą żarówkę, także od dołu, po niemowlę będzie patrzeć na nią właśnie od spodu. Dlatego świetnie sprawdzą się te lampy, które mają okrągłe, zakrywające całą żarówkę klosze. Taki klosz powinien delikatnie tłumić światło i sprawiać, że będzie się ono delikatnie sączyć przez pokój. Obawiasz się jednak, że choć dla dziecka będzie to w sam raz, to dla siebie może być jednak zbyt ciemno, zwłaszcza podczas karmienia, czy przewijania? Dlatego też oprócz jednej lampy wiszącej w pokoju powinny znajdować się także inne źródła światła - dobrym pomysłem jest lampka ścienna przy łóżeczku lub przewijaku, niewielka lampa stołowa ustawiona na którymś ze stolików lub na komodzie albo lampa podłogowa ustawiona w rogu pokoju. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także kolejny element stymulujący dla naszego dziecka. Różne źródła światła sprawiają, że otoczenie jest zmienne i interesujące. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w oświetlenie posiadające funkcję ściemniania.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nie zapominajmy także o barwie światła. W pokoju niemowlęcia powinniśmy zrezygnować z ostrych żarówek LED i postawić na takie, które emitują światło o ciepłej barwie. Jest ono bardziej przyjazne i relaksujące. I oczywiście nie zapominajmy - żaden element oświetlenia, który się nagrzewa, nie powinien znaleźć się w zasięgu ręki naszego dziecka. O ile o lampy wiszące możemy być spokojni, tak uważajmy z tymi stołowymi czy podłogowymi.