Przez większą część roku sposób, w jaki palą się znicze, nie stanowi źródła problemów. Jednak w upalne lata i mroźne zimy ekonomiczne spalanie bywa utrudnione. Jakie właściwości posiadają poszczególne wkłady do zniczy i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wosk, olej czy parafina?

Parafinowe, woskowe i olejowe to trzy podstawowe rodzaje wkładów do zniczy dostępnych na rynku, na przykład na stronie https://www.clineo.pl/dom/swiece-i-wklady-do-zniczy/wklady-do-zniczy/. Te wykonane z wosku przekonują długim czasem palenia, należy jednak pamiętać, że są wyjątkowo mało odporne na niskie temperatury, dlatego nie zaleca się ich stosowania zimą. Najbardziej popularnymi, między innymi dzięki korzystnym cenom, są wkłady parafinowe. Sprawdzają się doskonale w większości warunków atmosferycznych, są więc dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem przez wiele miesięcy w roku. Wsady na bazie parafiny nie są jednak polecane latem, ponieważ temperatury powyżej 30 stopni znacznie przyspieszają ich spalanie. Olejowe wkłady do zniczy są zazwyczaj tworzone ze specjalnie wyselekcjonowanych mieszanek tłuszczów roślinnych i granulatu parafinowego. Dzięki temu ich czas palenia jest wyjątkowo długi. Główną zaletą tego rodzaju produktów jest to, że palą się bardzo dobrze nawet w skrajnie niskich temperaturach. Dlatego też będą najlepszym wyborem w czasie mroźnej zimy.

Jak wybrać najlepsze wkłady do zniczy?Inne rodzaje

Na rynku dostępne są również wkłady o bardziej specyficznych właściwościach. Możliwy jest zakup ekologicznych wkładów do zniczy. Tworzone są na bazie przyjaznych środowisku olejów roślinnych. Często do ich wyrobu używa się tłuszczu palmowego. Ich czas palenia jest porównywalny do wkładów parafinowych. Osoby poszukujące praktycznych rozwiązań docenią produkty oznaczone jako długopalne. Wypalenie wkładów z tej kategorii trwa nawet kilka dni. Tworzone są z różnych surowców. Jednymi z droższych są zdobywające coraz większą popularność wkłady naftowe, których właściwości minimalizują ryzyko zniszczenia płyty pomnika. Szczególnie polecane do nagrobków marmurowych.

Pozostałe parametry

Odpowiednio dobrane wkłady do zniczy warunkują równomierne palenie i brak zniszczeń obudowy. Zaleca się przed zakupem sprawdzić rozmiar zniczy, do których dobierane są wsady. Wybór odpowiedniej wysokości jest szczególnie istotny, ponieważ zbyt niski wkład nie będzie palił się równomiernie, a zbyt wysoki może gasnąć lub uszkadzać pokrywę znicza. Warto również zwrócić uwagę na średnicę. Zbyt luźno osadzony wkład nie będzie spalał się w ekonomiczny sposób.
Dobór wkładów do zniczy może wydawać się łatwy i mało istotny. Dla osiągnięcia odpowiedniego efektu warto jednak zapoznać się z niektórymi spośród ich właściwości.