Gdy w naszym domu pojawia się dziecko, to najczęściej kilka miesięcy później czy też nawet kilkanaście miesięcy później pojawić się musi także odpowiedni inhalator. Cóż to za urządzenie oraz do czego tak naprawdę służy? Inhalator tak naprawdę służy (jak wskazuje sama nazwa) do inhalacji. Inhalacja z kolei polega na aplikowaniu do oskrzelowego drzewa oraz płucnych pęcherzyków leczniczych substancji pod postacią pary czy też aerozolu. W ten właśnie sposób dostarczane są leki, które działają w sposób rozkurczowy, który ułatwia wykrztuszanie się wydzieliny oraz działające w sposób przeciwzapalny. Inhalatory są używane także do podawania antybiotyków. Rozwiązanie to jest stosowane szczególnie w przypadku małych dzieci. Czasami na rynku możemy się spotkać z nazwą taką jak inhalator - nebulizator. Nazw tych można używać zamiennie. Tak właśnie postępuje wiele osób. Jednak znawcy znają jak najbardziej różnice. Nebulizator nie wymaga w żadnym wypadku synchronizacji oddechu. Oczywiście wiemy, że inhalator dostarcza właśnie lek podczas wdechu. Zatem śmiało możemy powiedzieć, że nebulizator jest wskazany zdecydowanie bardziej dla małych dzieci oraz dla niemowląt.

Jakie rodzaje mamy inhalatorów?

Inhalatory tłokowe

Chyba najczęściej kupowane jak i także zdecydowanie najpopularniejsze są inhalatory tłokowe. Inhalatory tłokowe są także nazywane inhalatorami kompresorowymi czy też inhalatorami pneumatycznymi. Jednak chyba najłatwiejszą nazwą są właśnie inhalatory tłokowe. Jak to urządzenie działa? Wytwarza tak naprawdę pęd powietrza, który można powiedzieć porywa cząstki leku razem z nośnikiem oraz dostarcza do ustnej jamy jak i także do jamy nosowej pacjenta. Stąd właśnie do płuc jak i także do oskrzeli. Można je znaleźć w większości sklepów, nawet internetowych: https://www.zdrowiewmodzie.pl/18-inhalatory-tlokowe Całkiem innym typem są inhalatory ultradźwiękowe. Są to inhalatory, które przenoszą lęk właśnie dzięki ultradźwiękom. Ich zaletą jest samo wytwarzanie cząsteczek bardzo drobnych. Dzięki temu inhalacja jest o wiele szybsza jak i także efektywniejsza.

A jaki inhalator wybrać dla dzieci?

Gdy stoimy przed wyborem odpowiedniego inhalatora dla dziecka, to w pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. O jakich czynnikach mowa? Chodzi dokładnie o wielkość cząsteczek wytwarzanych, praca ciągła, czas inhalacji, wygląd oraz także jego głośność działania. Prym na pewno wiodą inhalatory tłokowe. Oczywiście można swoją decyzję skonsultować z lekarzem pediatrą. Jest to specjalista, który na pewno stanie na wysokości zadania oraz nam pomoże.