Jeśli masz odrobinę wolnego czasu i nie chcesz korzystać z nasączonych chemią, sklepowych odświeżaczy powietrza, które mogą działać drażniąco na górne drogi oddechowe, prosty odświeżacz powietrza możesz wykonać samodzielnie. Potrzebować będziesz do tego dekoracyjnego woreczka i nośnika zapachów. W charakterze woreczków na odświeżacze powietrza doskonale sprawdzą się woreczki z organzy, a jako nośnik zapachów wykorzystać możesz kwiaty lawendy, kawę, herbatę, rumianek, lipę lub innego rodzaju zioła o dość intensywnym i odpowiadającym Ci zapachu.  

olejki zapachowe z różyPrzygotowanie woreczków zapachowych


Woreczki na odświeżacz powietrza możesz wykonać własnoręcznie, sięgając po kawałek materiału o porowatej strukturze – dzięki temu materiał będzie przepuszczał zapach. Możesz również kupić gotowe woreczki z organzy, która jest materiałem nie tylko transparentnym, ale i przewiewnym. Umieszczone we wnętrzu takiego woreczka płatki kwiatów lub inne aromatyczne części roślin, będą oddawały swój zapach, a ten odświeży powietrze w całej szafie. Warunek, woreczek powinnaś umieścić na drzwiach szafy lub przytwierdzić do wieszaka, tak by aromat mógł się rozchodzić we wszystkich kierunkach. W sprzedaży można znaleźć wiele modeli woreczków z organzy. Dostępne są woreczki w wielu różnych kolorach i wielu różnych rozmiarach.

Przygotowanie wkładu do woreczków


Jako wkład zapachowy do woreczków z organzy wykorzystać możesz praktycznie każde zapachowe części wcześniej podsuszonych roślin. Najczęściej wybieranym wkładem jest lawenda, która nie tylko przyjemnie pachnie, ale co równie ważne, działa odstraszająco na mole. Taki własnoręcznie przygotowany odświeżacz powietrza będzie zatem skuteczną bronią w walce z tymi groźnymi dla naszych ubrań szkodnikami. Wkładem zapachowym może być także aromatyczna herbata – w liściach, lub kawa – w ziarnach. Oczywiście jako wkładu zapachowego możesz użyć dowolnego rodzaju przypraw, ziół i roślin emitujących lubiany przez ciebie zapach. Woreczki z organzy mogą stać się także opakowaniem dla zapachowych mydełek lub świec zapachowych. Gdy nie masz dostępu do suszonych roślin, ziół czy przypraw, taki wkład może być dla nich ciekawą alternatywą.