Każde dziecko jest inne, dlatego trudno stworzyć uniwersalną listę niezbędnych zabawek. Od ok. 3 roku życia maluch sam najlepiej wie, jakie zabawki są mu niezbędne do szczęścia i możemy mieć pewność, że nas o tym poinformuje. Jeśli jednak chcemy świadomie wychowywać naszą pociechę, warto, żebyśmy pamiętali o kilku wyjątkowych zabawkach, które szczególnie korzystnie wpływają na rozwój młodego człowieka.

Ulubiona przytulanka

Zabawka miś przytulankaNie ulega wątpliwości, że każde dziecko zasługuje na najlepszego pluszowego przyjaciela. Obecnie dzieci od momentu narodzin są zasypywane maskotkami, co nie sprzyja uznaniu tej jednej jedynej za ulubioną. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie ulubionego misia (pieska, kotka, króliczka), który ma imię i swoje wyjątkowe cechy, jest bardzo korzystne dla emocjonalnego rozwoju maluszka. Dziecko uczy się budowania więzi i wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa, kiedy wie, że miś zawsze jest przy nim. Dzięki temu w dziecku znacznie wzrasta pewność siebie. Taka ulubiona zabawka działa trochę jak magiczny amulet, który chce się mieć zawsze przy sobie, szczególnie w stresujących sytuacjach, takich jak pierwszy pobyt w przedszkolu lub wizyta u lekarza.

Klocki

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak twórcza i rozwijająca jest zwykła zabawa klockami! Nie muszą być to wymyślne tematyczne zestawy klocków lego. Już ze zwykłych drewnianych czy plastikowych sześcianów można zbudować wiele ciekawych konstrukcji. Dziecko, budując z klocków, uczy się planowania i rozwija kreatywność. Ponieważ może zbudować wszystko, co sobie wymarzy, zyskuje poczucie sprawstwa. Staje się prawdziwym budowniczym nowego, wymyślonego świata.

Rower

Na początek warto kupić mały rowerek bez pedałów, do odpychania się nogami. Już jazda na rowerze rozwija u małych dzieci zmysł równowagi i orientacji. Mały człowiek uczy się koordynacji ruchowej. Jazda na rowerze jest też dobrym wstępem do zdrowego, sportowego stylu życia w późniejszym życiu. Daje też możliwość integracji z innymi dziećmi w ramach wspólnych rowerowych wycieczek lub wyścigów.

Zabawki dla chłopców, zabawki dla dziewczynek

Wielu rodziców zastanawia się nad słusznością kupowania zabawek, które producent przeznacza tylko dla jednej płci. Trzeba zauważyć, że podział na różowe zabawki dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców jest oparty na krzywdzących stereotypach. Sklepy z zabawkami pełne są różowych odkurzaczy i desek do prasowania, ale nie znajdziemy w nich już dziewczyńskich mikroskopów, samochodów i zestawów małego naukowca. Odpowiedzialny rodzic powinien uważać, by nie wtłoczyć swojego dziecka w wąskie ramy tego, co wypada danej płci. Wybierając zabawki pamiętajmy więc, że przedmioty nie mają płci i każda dziecięca zabawka nada się zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Warto jest uczyć dziecko różnorodności i otwarcia na świat. Nie sprzyja temu zawalanie dziewczynek lalkami i różowymi zestawami kuchennymi, a chłopców samochodami i plastikowymi karabinami.