Wszystkie statywy mają trzy nogi, ale zwykle na tym kończy się ich podobieństwo. Większość statywów do kamer jest wykonana z aluminium, ale grubość i wytrzymałość nóg jest bardzo różnorodna. Bardzo lekkie aluminiowe statywy są najczęściej cienkie i chwiejne, dlatego najlepiej ich unikać. Z drugiej strony te lepszej jakości mogą być dość ciężkie i kosztowne - dlatego, jak zwykle, należy znaleźć złoty środek.
Nogi z włókna węglowego zapewniają najlepszy stosunek wagi do stabilności, "gubiąc" średnio jedną trzecią wagi, a przy tym zapewniają jeszcze większą sztywność i stabilność. Nogi statywu do kamery wykonane z takiego materiału mają jednak pewną wadę - są one co najmniej dwukrotnie droższe od porównywalnych aluminiowych nóg. Jeśli jednak nowy statyw ma dużo podróżować i posłużyć na długie lata, to jednak zdecydowanie zainwestować w nogi wykonane z lepszej jakości materiału.
Sekcje nóg
Większość statywów dostępnych tutaj: https://www.bemixmedia.pl/statywy-cat-860 ma teleskopowe segmenty nóg, które rozciągają się na trzy lub cztery sekcje. Trzy sekcje oznaczają mniej blokowania i odblokowywania każdej nogi, ale w przypadku czterech sekcji trójnóg może się zwinąć do mniejszego rozmiaru, dzięki czemu łatwiej go przenosić i zapakować do torby czy walizki.
Blokady nóg
Większość sekcji nóg musi zostać odblokowana, żeby można było je przedłużyć, a następnie ponownie zablokowana przed rozpoczęciem pracy ze statywem do kamery. Istnieją dwa główne typy blokady nóg. Najbardziej popularnym jest dźwignia szybkiego zwalniania, która jest najszybszym w obsłudze systemem. Skrętne blokady nóg są wolniejsze w użyciu, bardziej podatne na poślizg i nie od razu widać, czy są zamknięte, ale z drugiej strony nie obciążają one dodatkowo i tak już przecież ciężkiego sprzętu fotograficznego.
Wysokiej jakości zamki skrętne, takie jak na statywach Gitzo, są wolne od tych mankamentów, ale kosztują o wiele więcej.
Korekty kąta nóg
Większość przyzwoitych statywów do kamery umożliwia rozłożenie nóg pod kątem 90 stopni od środkowej kolumny. Ułatwia to ustawienie statywu na nierównym podłożu lub rozłożenie nóg w celu wykonania zdjęcia z niskiego poziomu. Dzięki nowoczesnym statywom (na przykład marka Benbo), wszystkie nogi można ustawić pod dowolnym kątem za pomocą pojedynczego zamka.
Pokrowce na nogi
Niektóre statywy mają piankowe pokrowce na nogi lub "ocieplacze na nogi". Chociaż nie jest to istotna cecha, dzięki której statyw byłby jakoś szczególnie bardziej wygodny w trzymaniu i noszeniu, to jednak takie "okucia" przydają się w bardzo zimną pogodę, gdy metal może być dosłownie zimny jak lód.
Stopki
Większość statywów ma gumowe stopki, ale jeśli ma to być statyw wykorzystywany często w bardzo trudnym terenie (na przykład na błotnistych polach), kolce mogą się okazać o wiele lepszym rozwiązaniem. Niektóre statywy oferują oba rozwiązania, z gumowymi stopami, które można wykręcić, ukazując ukryte pod nimi kolce.