Na rynku akcesoriów dla dzieci istnieje wiele rozmaitych produktów, w które świeżo upieczeni rodzice inwestują, a potem… żałują. Wiele z nich to tylko gadżety, które sprawdzają się jako wygodny dodatek, a i to nie we wszystkich okolicznościach. Istnieją jednak takie rzeczy, w które zdecydowanie warto zainwestować, zwłaszcza jeśli leży nam na sercu prawidłowy rozwój naszego dziecka.

W wielu przypadkach rodzice decydują się na rozmaite zabawki, kierując się przede wszystkim modą czy tym, co podoba się im. Nie myślą jednak o tym, że dziecko od urodzenia nie jest tak sprawne, jak kilka miesięcy później, tylko stale się rozwija. Warto ten rozwój wspierać aż do momentu, gdy zacznie samo decydować, co go najbardziej interesuje. W takim wspieraniu pomagają właśnie maty edukacyjne.

Kiedy zainwestować?

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, że mata edukacyjna wcale nie musi być na liście obowiązkowej naszej wyprawki. Przyda się ona dopiero w momencie, gdy dziecko wykazuje w ogóle zainteresowanie otaczającymi je rzeczami – a ten moment każdy rodzic doskonale rozpoznaje. Najwcześniej wprowadza się maty tego rodzaju około 2-3 miesiąca życia, jednakże niektóre przystosowane są tylko dla dzieci starszych. Zazwyczaj pierwszym zadaniem, które stawia się przed matą edukacyjną, jest zachęcenie dziecka do zmian pozycji, począwszy od obracania całego ciała z brzucha na plecy i odwrotnie, a skończywszy na siadaniu czy nawet raczkowaniu. Matę możemy dokupić w każdej chwili, co jest jej kolejną zaletą w przypadku posiadania małej ilości miejsca czy ograniczonych funduszy.

mata edukacyjnaCo powinna mieć?

W zasadzie to, co powinna mieć mata edukacyjna w dużej mierze zależy od tego, ile rodzice mają na nią funduszy oraz w jakim wieku jest dziecko. Podstawowe maty to po prostu grubszy materiał, często ozdobiony kilkoma jaskrawymi kolorami albo kontrastowy, biało-czarny, jeśli przeznaczony dla najmłodszych niemowląt. Posiada on zwykle pałąk z zabawkami o różnych teksturach, wydających rozmaite dźwięki przy dotknięciu. Bardziej rozbudowane wersje mają np. opcję grania rozmaitych melodii czy możliwość zapięcia obrzeża tak, że tworzy się specyficzny basenik do zabawy, przydatny zwłaszcza przy dziecku już siedzącym.

Bezpieczeństwo korzystania z maty

Wielu rodziców zastanawia się, czy maty edukacyjne na pewno są dla dzieci bezpieczne. Oczywiście jak w przypadku wszystkich zabawek, również z tą musimy dziecko obserwować, a ewentualne rozprucia czy elementy zepsute – szybko naprawiać albo usuwać. Jest to jedna z bezpieczniejszych zabawek dla dziecka, zarówno pod względem fizjologicznym (dla zdrowia kręgosłupa i mięśni), jak również i rozwojowym.