Ładne ozdoby na rozmaite okazje wcale nie muszą być drogie – i często nie są, zwłaszcza jeśli wybierzemy je rozsądnie i z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim musimy określić, jakich ozdób potrzebujemy oraz w jakich warunkach mają one się sprawdzić. To sprawi, że o wiele łatwiej będzie nam zdecydować się nie tylko na kolor, ale i materiał, z którego ozdoby są wykonane.

Do zdecydowanie najbardziej popularnych ozdób należą rozmaite płatki róż, które są stworzone z materiału albo naturalne. Możemy znaleźć je w różnej wielkości tubach otwieranych pod ciśnieniem, ale również innych pojemnikach – zależnie od tego, czego akurat potrzebujemy. Jak wybrać idealne ozdoby tego rodzaju i czym się kierować przy ich wyborze? Sprawdźmy – to proste!

Naturalne czy sztuczne?

Przede wszystkim, wybierając płatki róż, musimy zdecydować się albo na takie, które są całkowicie naturalne, albo na te sztuczne, wykonane najczęściej z rozmaitych materiałów – od poliestru po tiul czy organzę. Różnic między nimi jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim naturalne płatki róż będą bardziej nietrwałe, co jest oczywiste – trudniej będą znosić warunki atmosferyczne, w upale czy niskiej temperaturze mogą wyglądać po prostu nieestetycznie. Co więcej, często są o wiele kosztowniejsze, zwłaszcza gdy potrzebujemy ich więcej. Z drugiej strony mamy płatki wykonane z materiałów sztucznych, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Mamy do wyboru większą gamę kolorów, a dużą ilość kupimy w niższej cenie. Będą one dobrze wyglądać w praktycznie każdej pogodzie prócz silnego deszczu, są też lżejsze, dlatego może zwiać je wiatr.

Płatki róż

Zastosowanie

Następnym krokiem jest wybór zastosowania. Do wyłożenia np. alejki na ślubie sprawdzą się zarówno płatki róż naturalne, jak i sztuczne. Z kolei do stworzenia charakterystycznych dekoracji jak np. zasłony za parę młodą czy specjalne ściany ruchome sprawdzą się jedynie płatki sztuczne, bo mają większą wytrzymałość i będą ładnie się prezentować. Jeśli chcemy wybrać płatki róż wystrzeliwane ze specjalnych tub – muszą one wykonane być z materiału, aby nie zniszczyć się podczas wypuszczania w powietrze.