Do uprawiania biegów nie potrzeba drogiego i wyrafinowanego sprzętu. Wystarczą wygodne buty biegowe przystosowane do określonego typu nawierzchni, po jakiej zamierzamy biegać i lekka odzież sportowa, która będzie odpowiadała wymaganiom konkretnej pory roku. Jeśli biegasz latem, będą to zwykle krótkie spodenki i podkoszulek. Gdy biegasz późną jesienią, wczesną wiosną lub zimą, potrzebował będziesz już nieco droższej, bardziej specjalistycznej odzieży termicznej. Jaką odzież i jakie buty biegowe powinieneś wybrać?

No co zwrócić uwagę, kupując buty do biegania?

bieganie po drodze szutrowejJeśli Twoja przygoda z bieganiem dopiero się rozpoczyna, możesz zainwestować w uniwersalne buty biegowe, przystosowane do biegania po różnych rodzajach nawierzchni. Jeśli jednak z góry wiesz, po jakim rodzaju nawierzchni będziesz biegał, lepszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z dwóch typów butów biegowych: butów przystosowanych do biegania po twardych nawierzchniach (po asfalcie lub po betonowym bruku) lub butów do biegania po drogach gruntowych – po drogach o nawierzchni szutrowej. Buty biegowe na twarde nawierzchnie powinny posiadać doskonałej jakości amortyzację i miękką, dość elastyczną podeszwę. Buty biegowe na szutry powinny mieć sztywniejszą i grubszą podeszwę, którą uzupełnia mocno zarysowany protektor.

Jaką odzież do biegania wybrać?

Biegać można w każdym rodzaju odzieży, która zapewni Ci pełną swobodę ruchów. W praktyce biegacze najczęściej wybierają jednak odzież typowo sportową. Na czas największych letnich upałów najlepszym wyborem będą krótkie spodenki i luźna koszulka funkcyjna, wykonana z przewiewnej tkaniny, która szybko wysycha, dzięki czemu nie klei się do powierzchni ciała. Na treningi w czasie większych chłodów najlepiej wybrać sportową odzież termoaktywną. Tego typu odzież wykonana jest z tkanin, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się w czasie uprawiania sportu, co wpływa na komfort treningu o każdej porze roku. Dodatkowo taka odzież izoluje od środowiska zewnętrznego, chroniąc przed wilgocią i podmuchami zimnego wiatru. Biegając w takich ubraniach, jest Ci ciepło i wygodnie, pomimo tego, że masz na sobie dodatkową bluzę czy nawet kurtkę.