Poduszka ma wpływać na poprawę komfortu snu, poprzez zapewnienie wygodnego podparcia dla głowy dziecka. Należy jednak pamiętać, że małe dzieci – niemowlęta mają ograniczoną zdolność do samodzielnej zmiany pozycji podczas snu, a zatem stosowanie w ich przypadku miękkich poduszek może być zwyczajnie niebezpieczne i nie jest wskazane. Poduszki dla dzieci zaleca się wprowadzać dopiero w okolicach 2 roku życia dziecka. Wcześniej dziecko powinno spać na płaskim materacu, dzięki czemu będzie miało większą swobodę poruszania się i nie będzie ryzyka przyduszenia dziecka poduszką.

Rodzaje poduszek dla dzieci

[caption id="attachment_12625" align="alignleft" width="300"]poduszki dla dzieci Idealna poduszka dla dziecka zapewni mu spokojny sen[/caption] W sprzedaży znajdziemy wiele różnych typów poduszek dziecięcych. Jedną z najpopularniejszych klasyfikacji jest podział poduszek na syntetyczne i naturalne. Te pierwsze posiadają wypełnienia wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej są to różnego rodzaju elastyczne i bardzo lekkie pianki lub lateks. Te drugie posiadają wypełnienia naturalne, takie jak puch i pierze, włókna bambusowe czy lniane. Innym rozróżnieniem, na którego podstawie możemy sklasyfikować poduszki dla dzieci, jest poziom ich twardości. W tym sensie możemy mówić o poduszkach twardych i miękkich. Do grona tych pierwszych najczęściej zalicza się poduszki z wkładami naturalnym, a do grona tych drugich poduszki puchowe i syntetyczne.

Kiedy poduszka miękka, a kiedy twarda?

Poduszki miękkie, zwłaszcza poduszki puchowe, charakteryzują się niską wagą i dużą podatnością na odkształcenia, dzięki czemu idealnie dostosowują się do kształtu głowy, ramion i szyi, gwarantując możliwe najwyższy komfort snu dziecka. Niestety ze względu na dużą miękkość, takie poduszki mogą utrudniać naturalne ruchy dziecka w czasie snu. W związku z tym ich stosowanie zalecane jest głównie w przypadku starszych, kilkuletnich dzieci, które są już na tyle silne, że miękka, uginająca się pod ciężarem ich głowy poduszka, nie stanowi dla nich już najmniejszego problemu, gdy chcą zmienić pozycję na inną. Dla najmłodszych dzieci najlepszym wyborem będą poduszki twarde. Twarde poduszki dla dzieci, na przykład poduszki z wkładem bambusowym lub lnianym, zapewniają dobrą podporę dla głowy, jednocześnie nie ograniczają ruchów dziecka podczas snu – nie uginają się zbyt mocno pod ciężarem głowy i łatwiej dziecku przewracać się z boku na bok. Takie poduszki polecane są dla dzieci do 6-7 roku życia. Co warte wspomnienia, spanie na twardych poduszkach zlecane jest również osobom dorosłym, zwłaszcza tym, które borykają się z bólami w okolicach szyjnego odcinka kręgosłupa.