Zanim udamy się do sklepu muzycznego po zakup gitary, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na niezwykle ważne, choć z pozoru błaho wyglądające pytanie. Mianowicie – jaki rodzaj muzyki chcę grać. Jest to o tyle ważna kwestia, gdyż istotnie warunkuje rodzaj wybranego instrumentu. Nauka gry na gitarze klasycznej, akustycznej czy elektrycznej różni się między sobą. A zatem, jeśli sercem bliższy jest nam rock, doskonałym wyborem będzie gitara elektryczna. W przypadku bluesa sprawdzi się model akustyczny. W przypadku muzyki hiszpańskiej i flamenco – gitara klasyczna. Gitara akustyczna czy elektryczna, a może gitara klasyczna?

Gitara klasyczna

Nauka gry na gitarze klasycznej nakłada na początkującego muzyka konieczność specjalnego podparcia instrumentu. Wszystko dlatego, że lewa ręka nie może być niczym skrępowana, aby podczas grania nie dźwigać jej ciężaru, co jest zauważalne w przypadku gitary akustycznej. Struny są miękkie. Sprawiają wrażenie przyjemnych w dotyku. W rezultacie instrument cieszy się wielką popularnością wśród przyszłych gitarzystów. Niemniej jednak, warto sobie uświadomić, że nauka gry na gitarze zwykle sprawia opuszkom palców ogromny ból. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia.

Gitara akustyczna a klasyczna różnice

Gitara akustyczna

Nauka gry na gitarze akustycznej umożliwia łatwe granie zarówno na stojąco, jak i siedząco, trzymając wówczas instrument pod prawą pachą i opierając korpus na prawym udzie. W przypadku osób leworęcznych, sytuacja przedstawia się odwrotnie. Gitara przeznaczona jest do gry orkiestrowej, zespołowej, estradowej. Z uwagi na metalowe struny, pozwala wygrywać mocne i głośne dźwięki.

Gitara akustyczna a elektryczna dla początkujących?

Gitara elektryczna

Naukę gry na gitarze elektrycznej najlepiej zacząć od tzw. riffów. Choć u wielu osób kojarzona z solówkami, w istocie jednak idealna na początek. Nie tylko doskonale leżą pod palcami, ale również nie są skomplikowane, a wygrywanie ich może sprawić ogrom przyjemności. Należy bowiem nadmienić, że to właśnie na nich opartych jest wiele znanych i lubianych przebojów rockowych. Gitara elektryczna jest instrumentem typowo technicznym, stąd więc wymaga od muzyka dużego zaangażowania do uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Gitara akustyczna a klasyczna różnice

Na pierwszy rzut oka, dla laików gitara klasyczna i akustyczna wyglądają praktycznie identycznie. Jednak po bliższemu zapoznaniu się można dostrzec różnice. Pierwszą z nich jest rozmieszczenie strun- w gitarze klasycznej są rozmieszczone dalej i wykonane są z nylonu, natomiast w akustycznej są to struny metalowe, położone bliżej siebie. Szerszy gryf w klasyku będzie wymuszał inna technikę grania, niż na węższym gryfie akustyka. W gitarze akustycznej można dodatkowo wzmocnić dźwięk poprzez podłączenie jej do wzmacniacza, gitara klasyczna nie ma możliwości wzmocnienia. Również w wielkości jest różnica- gitara akustyczna jest nieco większa niż klasyczna. Gitara akustyczna czy elektryczna, a może gitara klasyczna?

Gitara akustyczna a elektryczna dla początkujących?

Bardzo dużo ludzi rozpoczynających swoją przygodę z gra na gitarze zastanawia się, który typ wybrać- klasyczną, akustyczną, a może elektryczną? Najpierw należy zadać sobie pytanie jaką muzykę chcemy grać. Nikt nie może nam narzucić jaka gitara będzie dla Nas najlepsza- musimy posłuchać samego siebie i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.