Blizny to widoczne zmiany na skórze, które powstały w wyniku przerwania ciągłości tkanki na skutek cięcia, szarpania, miażdżenia lub pod wpływem wysokiej i niskiej temperatury. Skóra w miejscu głębokiego uszkodzenia regeneruje się inaczej, niż w trakcie drobnych uszkodzeń. Blizny nie są estetyczne, ponieważ odbiegają kolorystycznie od reszty skóry, są nierówne i nieforemne. Przede wszystkim jednak są to bolesne pamiątki nieprzyjemnych chwil.

W przeszłości nie potrafiliśmy radzić sobie z widocznymi bliznami. Czasami możliwa była ich delikatna redukcja za pomocą masaży i kremów, jednak nie pomagało to na rozległe i głębokie zmiany. Niesamowity postęp techniczny i rozwój medycyny pomógł znaleźć skuteczne sposoby na usuwanie blizn. Bielsko-Biała posiada Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej, który prowadził badania nad istotą i charakterem blizn oraz sposobami ich redukcji.

usuwanie bliznBlizny można zredukować laserowo (po zabiegu zmiany stają się płaskie). Laser również pomaga wyrównać koloryt, aby jak najbardziej upodobnić bliznę do otaczającej ją skóry. Niektóre pamiątki po wypadkach są na tyle trudne, że istnieje konieczność łączenia kilku technik. W ten sposób do kuracji laserowej jest włączane ostrzykiwanie sterydami lub krioterapia. Warto pamiętać, że w przypadku usuwania blizn liczy się czas, który minął od momentu uszkodzenia skóry. Tkanka z czasem twardnieje i „zastyga” w swoim zmienionym kształcie. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większe są szanse na uzyskanie zadowalających efektów.