Nakrycia głowy to wyjątkowy element garderoby. Jak każdy inny, mają one swoje podstawowe, praktyczne zadania - w tym przypadku chodzi oczywiście o ochronę głowy przed kaprysami pogody czy temperatury (zarówno niskiej jak i wysokiej). Czapki spełniają jednak o wiele więcej ról i to niezależnie, czy są to czapki dla chłopców czy też czapki dla dziewczynek. Oprócz zadań oczywistych, bardzo często... mówią coś o swoim właścicielu lub właścicielce. Może nie w sposób dosłowny, jak robił to magiczny kapelusz ze szkoły Harry'ego Pottera, ale w sumie w niewiele więcej subtelny.

Również jako ozdoba

dziewczynka w białej czapceCzapki dla dziewczynek oraz kobiet są często sposobem do wyrażania siebie. Już od najmłodszych lat mogą nadać noszącej je dziewczynce charakteru - na przykład czapki łączące swoją funkcję praktyczną z... Pluszową zabawką. Dla każdej matki to radość, że jej córka chce nosić w chłodne dni czapkę, dla dziewczynek to sposób na to, żeby zwrócić na siebie uwagę swoich rówieśników jak również znacznie uatrakcyjnić swój wygląd. Aktualnie czapki dla dziewczynek jakie możemy znaleźć w sklepach zachwycają nie tylko rodziców. Ulubione postacie z bajek wykorzystane jako ozdoby czapek sprawiają, że dzieci chętnie je noszą i nie trzeba ich do tego zmuszać. U starszych dziewczyn również można zaobserwować coś podobnego, chociaż nakrycia głowy zmieniają się u nich dużo częściej niż u maluchów, bowiem żyją one w rytm aktualnej mody oraz trendów. W chwili obecnej dorastające kobiety zastępują czapki dla dziewczynek modnymi, czarnymi kapeluszami z szerokim rondem.

Czapka a status społeczny

Czapka może w błyskawiczny sposób zdradzić zawód noszącej ją osoby - ktoś w białej, strzelistej czapce ze szczytem w postaci bufiastej "chmurki" z pewnością jest kucharzem albo kucharką. Dziewczyna w granatowej furażerce z dość dużym prawdopodobieństwem jest stewardessą (zwłaszcza jeżeli spotkamy ją w pobliżu lotniska), kobieta w kornecie z pewnością jest zakonnicą, natomiast czepek pielęgniarski jest zazwyczaj jasnym sygnałem, że jeśli poprosimy noszącą go kobietę o opatrzenie rany, to zrobi to zapewne z wprawą. Nakrycie głowy może mówić też o statusie społecznym danej osoby - przykładem mogą być tutaj kaszkiety, szalenie popularne w Ameryce podczas poprzedniego przełomu wieku. Otóż nosiły go raczej stany niższe, takie jak robotnicy czy członkowie klasy średniej, dla których było to codzienne nakrycie głowy. Na pierwszy rzut oka można było rozpoznać, kto jest z "wyższych sfer", a kto nie. Dziś ludzie nie lubią już tak jaskrawych podziałów i o tym, co się nosi na głowie, decyduje teraz panująca moda.