Światło naturalne na poddaszu – jak wykorzystać?

Światło naturalne jest jedną z najważniejszych rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pozwala nie tylko dobrze się czuć, ale również gwarantuje lepsze skupienie i pozwala na wydzielanie istotnych substancji w ciele człowieka. Z tego powodu, planując rozkład pomieszczenia na poddaszu, musimy wziąć pod uwagę właśnie położenie i rozmiar okien. Podstawową sprawą w przypadku okien dachowych jest oczywiście ich usytuowanie oraz liczba, a także wymiary w stosunku do całego pomieszczenia. Nie należ jednak zapominać o tym, że czasami światło naturalne jest nam po prostu zbędne – na przykład na czas drzemki. Z tego powodu rolety dachowe mogą pomóc w wyznaczaniu ilości wpadającego do wnętrza światła.

Ile i jakie okna?

Do właściwego wyliczenia parametrów związanych z oknami dachowymi na poddaszu warto wynająć specjalistę; jest ich bowiem wiele i nie każdy będzie w stanie dobrze je wykalkulować. Według podstawowych zasad na 8 metrów kwadratowych pomieszczenia, w którym przebywają ludzie, powinno przypadać jedno okno dachowe. Dalej – im wyżej usytuowane jest okno, tym więcej pomieszczenia, również powyżej niego, oświetla. Położenie okna powinno być również uzależnione od tego, czy będą w nim stosowane rolety dachowe oraz jaki jest kąt nachylenia dachu na poddaszu. Jednocześnie okna powinny być montowane w taki sposób, aby zapewniać łatwość obsługi wszystkim domownikom – zwłaszcza mieszkańcom danego pomieszczenia.

rolety dachoweJak ograniczać światło?

Czasem jednak zdarza się, że nadmiar słońca może nas po prostu męczyć. Dotyczy to sytuacji, w których słońce wpada do pomieszczenia o wczesnych godzinach porannych czy też przeszkadza np. w drzemce dziecka. W takiej sytuacji pozostaje nam zainstalować rolety dachowe i to od nas zależy, jaką będą miały formę. Najprostsze rolety dachowe niewiele różnią się od tych klasycznych, poza tym, że mają specjalne prowadnice, które zapobiegają opadaniu materiału. Czasami można zakupić gotowe okna z roletami umieszczonymi pomiędzy dwiema szybami. Ciekawą opcją są również rolety plisowane, które można ustawiać w dowolnej pozycji zarówno od dołu, jak i od góry. Jeśli pokój jest silnie nasłoneczniony i chcemy znacznie zmniejszyć temperaturę w nim np. latem, to dobrze sprawdza się rolety dachowe z odblaskową, chroniącą przed promieniami słonecznymi powierzchnią od zewnątrz. Światło naturalne jest czymś, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Niemniej w przypadku poddasza warto zadbać o to, aby nie było go zbyt mało ani zbyt wiele. Właściwe umieszczenie okien, ich dopasowana do pomieszczenia liczba oraz zabezpieczenie za pomocą rolet będą w tych kwestiach bardzo pomocne.