Problemem wielu starych budynków jest duża wilgoć panująca w ich wnętrzu. Czasami jest to spowodowane kiepską izolacją zewnętrzną, cieknącym dachem, a czasami brakiem właściwego, wydajnego systemu wentylacji wewnętrznej. Zapewnienie właściwego obiegu powietrza to podstawa, zwłaszcza jeśli podczas remontu starego domu zostaną w nim wymienione nowe, szczelne okna i drzwi. Większa szczelność nowych okien sprawia, że dom staje się zamknięta puszką, w której niemal zupełnie ustaje naturalna cyrkulacja powietrza.

Jak poprawić wentylację w starym domu?

Jak poprawić wentylację w domu lub mieszkaniu?

By poprawić obieg powietrza w takim domu, warto zainwestować w wentylatory dachowe lub wiatraki przy kratkach wentylacyjnych, tak by zasysały one powietrze z wnętrza domu i wyrzucały je na zewnątrz budynku. Oczywiście aby system wentylacji, którego częścią są wspomniane wentylatory dachowe był w pełni wydajny, do wnętrza takiego domu musi być dostarczone świeże powietrze. Dlatego tak ważne jest rozszczelnienie okien, nawet w czasie zimy. Bez powietrza dostarczanego z zewnątrz zastosowanie wymuszonego obiegu powietrza będzie rozwiązaniem mało efektywnym, a tym samym usunięcie nadmiaru wilgoci z wnętrza domu stanie się znacznie trudniejsze.

Jak poprawić wentylację w starym domu lub mieszkaniu?

Warto pamiętać, że wentylatorów dachowych można używać do nawiewu powietrza, do wnętrza domu. Podłączenie wentylatora nawiewowego w jednym pomieszczeniu i wentylatora wyciągowego w drugim pomieszczeniu, pozwoli na uzyskanie minimalnej cyrkulacji powietrza również w pomieszczeniach dosyć szczelnie zamkniętych, gdzie nie istnieje możliwość dodatkowego rozszczelnienia okien lub gdy taki zabieg okazuje się dalece niewystarczający. Więcej o wentylatorach dachowych można dowiedzieć się tutaj: http://semifinland.pl/category/wentylatory-dachowe.

Pomysły na poprawę wentylacji powietrza w starych domach:

  • montaż nawiewników w oknie lub ścianie – dostarcza świeżego powietrza do pomieszczeń nawet szczelnie zamkniętym (jest to najtańszy i najprostszy sposób, na poprawę jakości powietrza w domu lub mieszkaniu)
  • zwiększenie ilości kanałów wywiewnych – nawiew powietrza poprzez otwory w drzwiach , wywietrzniki okienne, wywietrzniki górne, oraz kanały wentylacyjne
  • instalacja wentylacji mechanicznej – zamontowanie elementów elektrycznych napędzanych przez silnik elektryczny. W tym rozwiązaniu transport powietrza zapewniają wentylatory

Czym grozi brak wentylacji w starym domu lub mieszkaniu?

Czym grozi brak wentylacji w starym domu lub mieszkaniu?

W obecnych czasach, surowe wymogi budowlane wymagają od projektanta odpowiednich rozwiązań zapewniających skuteczną cyrkulację powietrza w projektowanym domu. Wcześniej, nie przykładano zbyt dużej wagi do jakości powietrza w domu, dlatego stare domy oraz stare mieszkania zazwyczaj są źle izolowane, mają mało kanałów wentylacyjnych. Słaba cyrkulacja powietrza w starych domach sprzyja powstawaniu pleśni, która poza niszczeniem budynku (ścian oraz elementów drewnianych), wydzielała toksyczne substancje mające negatywny wpływ na stan zdrowia mieszkańców tych domów (szczególnie dotkliwe skutki odczuwają w tym przypadku dzieci oraz osoby chore na alergię).