Zakup pierwszej pościeli dla dziecka - co musisz wiedzieć?
Dla rodziców zakup pierwszej pościeli dla malucha często jest nieprzemyślany i wykonywany pod wpływem emocji, np. zachwytu konkretnymi produktami i wzorami. Tymczasem istnieje wiele podstawowych zasad, według których dobrze jest dobierać tego rodzaju pościel. Dotyczy to zarówno dzieci młodszych, jak i tych nieco starszych, które z pościelą są już zapoznane.

Podstawową kwestią jest znajomość potrzeb dziecka oraz dostosowanie ich do tego, co oferuje rynek. Trzymanie się najbardziej zasadniczych kwestii pozwoli na dopasowanie dla dziecka zarówno pierwszej pościeli, jak również i jej zmiany. W ten sposób pogodzić można potrzeby estetyczne nieco starszego malucha z kwestiami higienicznymi czy względami bezpieczeństwa oraz wygodą.

Zwróć uwagę na wiek

Przede wszystkim pamiętaj, że w przypadku noworodków czy niemowląt pościel jest zwyczajnie… zbyteczna. Wynika to z kilku względów, m.in. faktu, że stosowanie poduszki przyczynia się do pojawienia się zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, zaś sam kręgosłup dziecka jest nieprawidłowo stymulowany, co w przyszłości może zaowocować wadami postawy. Pierwszą pościel dla dzieci warto kupić wówczas, gdy dziecko samo sięgnie po poduszkę, co zwykle dzieje się ok. 2 roku życia. Kołdra dla dziecka powinna w takiej sytuacji mieć do 135 cm długości, a potem, około piątego roku dziecka, można zmienić ją na standardową 140x200.

Spójrz na nawyki

Wielu dorosłym wyrabia nieprawidłowe nawyki, śpiąc wysoko i nawet na kilku poduszkach. Jeśli nie ma ku temu względów medycznych, nie należy tak robić – a na pewno nie wolno uczyć tego dziecka. Pierwsza pościel dla dzieci powinna mieć poduszkę pojedynczą i płaską, zaś wystarczającym rozmiarem jest 40x60 cm. Jeśli dziecku wygodnie jest spać na płasko, nie należy na siłę dawać mu poduszki. Z kolei kołdra powinna być lekka oraz dostosowana rozmiarem do wieku, o czym było napisane wyżej.

Estetyka a higiena pościeli dla dzieci

Najlepiej jest wybierać pościel dla dzieci z bawełny, która nie alergizuje i jest delikatna dla skóry oraz naturalna. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że pościel taka często dostępna jest w ciekawych wzorach oraz farbowana bezpiecznymi metodami, dzięki czemu nie farbuje i nie zawiera metali ciężkich. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://dotsplanet.pl/.