Przekąski dla psów stanowią podstawę vademecum wszystkich właścicieli czworonogów, którym nie jest obce rozpieszczanie swoich pupili. Różnego rodzaju smakołyki są używane zarówno jako nagroda podczas tresury, jak i pożywienie uzupełniające między posiłkami. Szeroka gama artykułów dostępnych w sklepach zoologicznych może przyprawić o ból głowy. W asortymencie znajdują się smakołyki w kształcie kości, kulek, przedmiotów, zwierząt, a paleta smaków zadowoli nawet najwybredniejsze psie osobowości.

Jak wybrać odpowiednią przekąskę dla psa?

Wybór odpowiedniego produktu wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Wyboru należy dokonywać biorąc pod uwagę rasę, wiek i rozmiar psa. Podobnie jak w przypadku pełnowartościowej karmy należy zwracać uwagę na skład i pochodzenie smaczków. Rzetelni producenci zamieszczają na etykietach skład produktu. Według kynologów najodpowiedniejsze przekąski dla psa to te przygotowane na bazie suszonego mięsa, bez zbóż, sztucznych chemicznych dodatków oraz barwników. Tego rodzaju naturalna przekąska dla psa nie powinna uczulić czworonoga, który ma alergię pokarmową. Innym rodzajem psiego przysmaku są smaczki, które swoją strukturą przypominają ciastka. W tym przypadku trzeba jeszcze dokładniej przestudiować etykietę ze składem, ponieważ często mogą zawierać uczulające składniki. Nie oznacza to, że psie ciasteczka są szkodliwe. Należy zadbać, aby na pierwszym miejscu składu figurowało mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Ważne, żeby składniki zbożowe stanowiły znikomy procent zawartości.

Czy przekąski dla psa są dobrym rozwiązaniem?Czy wszystkie rasy mogą dostawać smakołyki między posiłkami?

Trzeba jasno powiedzieć, że odpowiednio zbilansowane przekąski dla psa nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Warunkiem jest dopasowanie wielkości i ilości smakołyków do wagi psa. Eksperci nie odkryli rasy, której nie można podawać smakołyków, pod warunkiem, że pupil nie ma przepisanej przez weterynarza diety. Oczywiście jeżeli pies podczas treningu dostaje dużo ciasteczek, które zawierają tłuszcze, to należy odpowiednio dopasować wartości głównych posiłków. Wszystko jest uzależnione od tego czy pies należy do rasy biegającej, czy raczej woli spędzać czas na kanapie. W tym drugim przypadku należy uszczęśliwiać pupila z rozwagą. Producenci psich przysmaków podają kaloryczność swoich produktów. Przekąski dla psa, tak jak ma to miejsce w przypadku ludzkich odpowiedników, należy dozować z rozwagą. Dobrze jest połączyć przyjemne z pożytecznym i wybierać artykuły, które również czyszczą zęby.