Rodzajów drożdży dla potrzeby produkcji alkoholu jest bardzo wiele. Mamy całą masę produktów. Drożdże alcotec, drożdże enzymatyczne, gorzelnicze, łagodniejsze, aromatyczne - tego wszystkiego jest naprawdę bardzo wiele. Drożdże powszechnie kojarzone są z produkcją domowego samogonu, nalewek na bimbrze lub też wina. Tematyka znajomości drożdży staje się jednak jeszcze istotniejsza, szczególnie gdy spojrzy się na coraz mocniej popularyzującą się gałąź domowego browarnictwa i swoistą rewolucję craft-beer na terenie Polski.

Czy drożdże się mocno między sobą różnią?

Drożdże AlcotecW zasadzie drożdże dla potrzeb przygotowywania alkoholu nie są niczym specjalnie zróżnicowanym. Mamy takie gatunki jak: Sacharomyces bruxeliensis (drożdże fermentacji spontanicznej), Sacharomyces boulardi, Sacharomyces cerevisiae. Są to tylko przykłady członków olbrzymiej rodziny drożdży. Tak naprawdę odmiany nie różnią się tyle systematyką, co raczej odpowiednim przygotowaniem technologicznym- umożliwiającym między innymi przetrwanie drożdży w wyższych stężeniach alkoholu (jak przy drożdżach gorzelniczych. Wreszcie trzeba sobie uświadomić, że obecnie dostępne drożdże alcotec są mieszankami określonych gatunków drożdży, minerałów, enzymów, katalizatorów i innych potrzebnych związków, jak choćby substancji buforujących (kontrolujących pH).

Znaczenie dodatków do drożdży alcotec i innych

Dodatki działają w następujący sposób: podnoszą efektywność fermentacji, poprawiają przeżycie drożdży, gwarantują pełne sfermentowanie cukrów prostych, wzbogacają trunek w naturalne substancje konserwujące, ułatwiają rozpad nierozpuszczalnych w wodzie cukrów, gwarantują wyższą czystość technologiczną.

Modelowym przykładem tutaj drożdży alcotec są bez wątpienia te zawierające dodatki enzymatyczne. Są to enzymy z grup karboksylaz, hydroksylaz pozwalających na rozpad ziarna z uwolnieniem bogatego w skrobię bielma. Ten składnik ziarna jest rozkładany przez amylazę skrobiową. W ten sposób możliwe jest przygotowanie bardzo dobrego wina z takich składników, jak choćby ryż, pszenica, czy też z innego zboża.

Gdzie i jak zaopatrywać się w drożdże alcotec?

Kupując dla siebie drożdże alcotec dobrze się zorientować, jakiego rodzaju mieszanka będzie nam potrzebna. Błędne dobranie mieszanki może istotnie popsuć trunek i zmarnować włożony w produkcję czas, pieniądze oraz surowce. Dobrze więc dokładnie zorientować się na forach branżowych lub zwyczajnie zapytać w sklepie, jakiego rodzaju drożdże będą najlepiej się sprawdzać w produkcji domowych alkoholi. Kupując przez internet w miejscu takim, jak: https://www.winodomowe.pl/product-pol-323-Drozdze-gorzelnicze-Alcotec-48-Turbo-Pure.html, warto dobrze przeczytać opisy produktów, by kupić drożdże dostosowane do swoich potrzeb.