Noworodek w początkowym okresie swojego życia nie potrzebuje właściwie żadnych zabawek. Otaczający go świat jest na tyle ciekawy i pobudzający, że w zupełności wystarczy mu obserwowanie go z bezpiecznych ramion rodziców. Po pewnym czasie w ramach urozmaicenia spokojnych zabaw można stopniowo wprowadzać pierwsze zabawki. Co będzie najlepsze dla najmłodszych dzieci?

Zabawki z dźwiękiem

Zabawki z dźwiekiemWszystko, co wydaje dźwięk, będzie dla malucha niesamowicie interesujące. Mogą to być drewniane grzechotki albo pozytywki, jednak pamiętajmy o tym, że noworodki są bardzo wrażliwe na dźwięki i łatwo je nadmiernie pobudzić, co może skończyć się długotrwałym płaczem czy trudnością z zasypianiem. Dlatego, jeśli chcemy kupić pozytywkę, to sprawdźmy najpierw, czy jej dźwięk jest przyjemny dla ucha i pozbawiony zbyt wysokich tonów oraz czy posiada ona regulację natężenia głośności. Noworodki oczywiście nie będą umiały utrzymać grzechotek w rączkach, ale na pewno będą zainteresowane delikatnym dźwiękiem przesypujących się kuleczek.

Dobrym pomysłem są zabawki sensoryczne, na przykład kocyki albo maskotki. Posiadają one różne elementy, takie jak szeleszczące folie, kółeczka, zawieszki oraz metki, które pobudzają malucha do aktywności i badania różnorodnych faktur małymi rączkami. Najważniejsze, by dobrze sprawdzać oznaczenia na zabawkach, ponieważ muszą one być specjalnie przystosowane dla najmłodszych i pozbawione ruchomych elementów po to, by dziecko nie mogło sobie zrobić krzywdy, na przykład się zadławić. Takie zabawki będą oznaczone symbolem "0+". Nie mniej ważna sprawa, aby zabawki posiadały odpowiednie certyfikaty (symbol CE, WE, TUV i inne), bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że zostały wykonane z bezpiecznych materiałów i w żaden sposób nie zagrażają życiu i zdrowiu noworodka.

Książeczki

Noworodki nie widzą dobrze, dlatego książeczki przeznaczone dla tej grupy wiekowej powinny posiadać grube karty z kontrastowymi obrazkami. Najlepiej, żeby obrazki były czarno-białe, duże i proste: mogą to być figury geometryczne i podstawowe kształty. Ważne, żeby nadruki nie były krzykliwe i pstrokate. Na rynku jest wiele książeczek, które pomimo odpowiednich oznaczeń nie spełniają tych wymogów, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania odpowiedniego produktu wysokiej jakości.

Pamiętaj, by zachować umiar

Rynek jest przepełniony różnego typu zabawkami, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych produktów. Dobrze jest jednak zachować zdrowy rozsądek, bo w tym przypadku działa zasada: "co za dużo, to niezdrowo". Wprowadzajmy zabawki stopniowo, tak aby maluch oswoił się z każdą z nich.