Wystrój wnętrz jest szalenie istotną sztuką, ponieważ ma w swojej mocy nie tylko nasze zmysły estetyczne, ale również samopoczucie i ogólny nastrój. Dlatego każda decyzja dotycząca wyglądu pomieszczeń oraz przedmiotów je wypełniających musi być dogłębnie przemyślana, zanim zostanie wprowadzona w życie. Jedną z technik, którą ostatnio zaczęli dość szeroko stosować projektaci wnętrz, jest découpage, czyli wywodząca się z Francji sztuka oklejania jednych rzeczy innymi rzeczami.

akcesoria zdobniczeMówiąc prościej, découpage polega na wycinaniu zdjęć, wzorów lub obrazków, przyklejaniu ich do przedmiotu, a następnie powlekaniu uzyskanego efektu kolejnymi warstwami lakieru. Gotowy przedmiot może wyglądać tak pięknie, że często wygląda na profesjonalnie pomalowany. Sztuka ta stała się obecnie na tyle popularna, że zarówno na ulicach naszych miast jak i w zakątkach Internetu pojawiły się całe wyspecjalizowane sklepy oferujące akcesoria do découpage.

Czym jest découpage?

Słowo découpage pochodzi od francuskiego czasownika "découper", co oznacza tyle, co "wycinać". Technika découpage może być wykorzystana do spersonalizowania niemal każdego elementu w domu, a wspaniałą rzeczą jest to, że projekty mogą być tak proste lub skomplikowane, jak tylko zechce tego osoba ozdabiająca. Tak jak było to wspomniane wcześniej, w sklepach można kupić już całe akcesoria do découpage, wśród których znajdziemy nie tylko narzędzia podstawowe, takie jak klej, papier czy noże i nożyczki, ale również całe pakiety i zestawy, dzięki którym można niemal natychmiast zająć się tworzeniem i ozdabianiem przedmiotów.

Co można ozdobić w ten sposób?

Dobrej jakości akcesoria do découpage dostępne między innymi w sklepie https://www.creativehobby.pl/ pomogą ozdobić naprawdę imponującą gamę przedmiotów. Najczęściej tą techniką ozdabia się różne pojemniki, czyli pudełka, wazony czy garnki. Popularnymi przedmiotami w tym przypadku są również lampy i abażury, oraz właściwie wszelakie drewniane meble, z ramami i lustrami na czele. Nic nie jest ani za duże ani za małe na tę technikę ozdabiania, więc można śmiało oklejać zarówno samochód, jak i maleńki pendrive.