Istnieją takie marki obuwia, których historia sięga co najmniej kilkudziesięciu lat, a każdy kolejny model zyskuje nieprzebrane rzesze zwolenników. Wśród takich niekwestionowanych liderów branży obuwniczej można wymienić markę Vans, która zasłynęła modelem Vans Old Skool – czarnym sneakerem z białym paskiem.

Krótka historia marki Vans

skate z deskorolkąMarka Vans – stworzona przez braci Paula i Jimmiego Van Dorenów – powstała w 1966 roku w amerykańskim stanie Kalifornia. Już na samym początku kreatywni bracia postawili na ciekawy i niepowtarzalny design – obuwie tworzone przez nich charakteryzowało się grubą gumową podeszwą, która stała się znakiem rozpoznawczym wszystkich vansów. I chociaż w początkowym okresie wyniki sprzedaży nie były rewelacyjne (w dniu otwarcia pierwszego sklepu sprzedali zaledwie 12 par), to wraz z upływem czasu ich marka zyskiwała na popularności. Bracia przestali wykonywać buty jedynie na zamówienie, a zajęli się produkcją na dużą skalę. Sporą zasługę w rozwoju firmy odegrał kultowy już model Vans Old Skool (stworzony w 1977 roku), który – wykonany z zamszu i obramowany charakterystycznym białym paskiem – stał się wizytówką firmy. Jego niezwykła popularność (w połączeniu z popularnością innych modeli) sprawiła, iż pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku istniało już 70 sklepów, a firma postanowiła zdobyć międzynarodowy rynek. I chociaż miewała gorsze okresy to jednak cały czas króluje na rynku obuwniczym.

Vansy dzisiaj

Najbardziej znane modele braci Van Dorenów – w tym niepokonane w rankingach popularności Vansy Old Skool już na stałe weszły z historię światowej mody. Dzisiaj noszą je nie tylko zapaleni skate’owcy (dla których początkowo były przeznaczone), ale także zwolennicy miejskiej i lifestylowej mody. Co jest takiego niezwykłego w Vansach Old Skool? Jedni wskazują na niebanalny wygląd, który przez dekady ulegał jedynie niewielkim modyfikacjom (w zależności od aktualnie obowiązującej mody). Inni podkreślają ich wygodę, komfort noszenia i idealne dopasowanie do stopy. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż kultowy model Vansów został doceniony przez projektantów mody, którzy sięgnęli po niego podczas swoich pokazów. To wszystko sprawia, iż buty z białym paskiem, pomimo upływu czasu, ciągle są jednymi z najbardziej popularnych sneakerów.