Muzyka od zawsze towarzyszyła ludziom. Obecnie sposobów na melodyczne wyrażenie siebie jest znacznie więcej. Kupno dobrego jakościowo sprzętu nie wiąże się z kolosalnymi wydatkami, co za tym idzie z roku na rok po najróżniejsze instrumenty sięga coraz więcej „przyszłościowych” bardów.

Do najpopularniejszych wyborów osób rozpoczynających swoją przygodę w muzycznym świecie należy gitara klasyczna. Jest to punkt wyjścia zarówno do innych typów gitar, jak i idealny sposób na dookreślenie swoich preferencji. Nierzadko ludzie zaczynający od tradycyjnego „wiosła” z biegiem czasu przechodzą na zupełnie odmienne sprzęty. Jednak faktem pozostaje, że gitarzystów wszelkiej maści jest najwięcej.

Pytanie – jak długo to potrwa?

Mając pierwszy kontakt z gitarą ćwiczący często zniechęcają się przez nieumiejętność wydobycia czystego dźwięku, z powodu złego chwytu, w efekcie, którego akord zwyczajnie nie wychodzi. Nie warto się tym przejmować, ale ćwiczyć do momentu, gdy określone ułożenie rąk na gryfie będzie naszą drugą naturą. Względne opanowanie gitary klasycznej – tak by móc samodzielnie zagrać proste klasyczne kawałki i umilić czas np. podczas spotkania przy ognisku to okres około 3 miesięcy. W tym czasie opuszki palców stwardnieją na tyle, że przyduszanie strun będzie łatwiejsze, a nuty na gitarę nie będą stanowić kryptograficznej zagadki. [caption id="attachment_751" align="aligncenter" width="300"]nuty-na-gitare Nuty na gitarę Jazz for Classic Guitar[/caption] Chociaż nuty na gitarę są względnie uniwersalne to gitary znacznie różnią się od siebie pod względem wymagań. Gitara klasyczna to najlepszy punkt wyjścia do dalszej nauki gry na wariantach elektrycznych lub basie. Opanowanie każdego rodzaju jest uzależnione zarówno od nabytych wcześniej umiejętności (i wiedzy) jak i samozaparcia do ćwiczeń. Często zdarza się, że w przypływie „zachłyśnięcia” nowością pretendujący do bycia nowoczesnym bardem zakupują instrumenty, których możliwości nie są w stanie w pełni wykorzystać. W efekcie po niedługim czasie, kiedy ochota do ćwiczeń opadanie, sprzęt za (nieraz) kilkaset złotych leży lub stoi w kącie zbierając kurz. Na początek nauki zwykła gitara wystarczy – jej koszt nie powinien przekraczać 200 zł, jest to wydatek, który raczej nie nadwątli zbytnio portfela. By przyśpieszyć naukę warto zgłosić się do lokalnych szkółek, których jest coraz więcej. Profesjonalny muzyk będzie w stanie szybciej przeprowadzić nas przez początkowe problemy oraz wskazać niezbędne skróty, których odkrycie samemu (chociaż satysfakcjonujące) znacznie przeciągałoby się w czasie. Nie ma na co czekać nuty na gitarę w pleckach wiosło w rękę i czas ruszać ku muzycznej karierze.