Dla jednych nieodłączna część poranka, dla drugich źródło niezrównanych doznań smakowych. Kawa w różnych formach towarzyszy nam od zarania dziejów, chociaż stosunkowo niedawno zaczęliśmy stosować ją w obecnej formie. To jak kultura picia kawy rozprzestrzeniła się na naszym globie, dobitnie pokazuję siłę i atrakcyjność tego tajemniczego bądź, co bądź napoju. Dziś duża część społeczeństwa nie wyobraża sobie świata bez kawy, która stała się swoistym paliwem napędzającym setki tysięcy ludzi w pracy i domu. Warto przyjrzeć się dokładnie temu zjawisku i odpowiedzieć sobie na pytanie - czy warto pić kawę?

Skąd się wzięła kawa?

ekspres saecoTemat kawy musimy rozpocząć od wyjaśnienia jej pochodzenia. Śledząc pochodzenie kawy trafimy na wzmianki o wykorzystywaniu jej przez plemienia Etiopii. Należy jednak zwrócić uwagę, że to, co Etiopczycy robili z nasionami kawy, nie przypominało w żadnym wypadku napoju, który dziś znamy. Zamiast tego plemienia Afryki gotowały znalezione (niehodowane) nasiona wraz z odrobiną soli i masła. Prawdziwy przełom dla historii kawy nastąpił, kiedy ta trafiła do kupców z Bliskiego Wschodu. To dzięki nim w 1554 roku na terenie Stambułu otwarto pierwszą kawiarnie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, jaką drogę kawa przeszła, zanim nastąpiło tak znamienite wydarzenie. Otóż niejasne pochodzenie i podejrzliwość wobec ziaren kawy poskutkowały wcześniej całkowitym zabronieniem spożywania kawy między innymi Mekce i Kairze. Jeżeli jednak chcemy wiedzieć, kiedy kawa trafiła do nas Europejczyków, musimy cofnąć się do samego początku XVII wieku. To właśnie wtedy zaczęła się ona pojawiać w większych portach całej Europy. Co ciekawe, Polacy kawy doczekali się dopiero sto lat później za sprawą mołdawskich Turków. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze kawa cieszyła się tak dobrą opinią, jak dzisiaj. Wiele osób krytykowało napój za specyficzny, dla niektórych nieprzyjemny smak jednak wszystko to zniknęło, kiedy moda na kawę porwała dosłownie cały świat.

Kawa dzisiaj

Dziś kawa stanowi jeden z tych towarów, bez którego ciężko byłoby nam się obyć. Po tę niewinną używkę sięgają zarówno ludzie młodzi, jak i starzy na całej kuli Ziemskiej, a plantacje z odległych krajów dostarczają co roku na nasze tereny tysiące rodzajów kawy, dzięki czemu każdy bez problemu odnajdzie swoją ulubioną. Dodatkowo rozwój technologiczny sprawił, że dziś takie urządzenia jak ekspres Saeco są w stanie przygotować nam kawę w mgnieniu oka. Korzystając z dobrodziejstw, które niesie ze sobą ekspres Saeco możemy cieszyć się absolutnie perfekcyjną kawą, parzoną dokładnie tak jak lubimy.