Nie ma domu, w którym nie przydałby się przynajmniej dwa razy w roku obrus. Stanowi on nieodłączoną ozdobę stołu w sytuacji, gdy mamy gości albo zjeżdża się rodzina i szykujemy obiad, podwieczorek czy kolację. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, czy wybór materiału, z którego wykonany jest obrus, może być czymś istotnym. Tymczasem wpływa to nie tylko na wygląd, ale również sposób dbania o tekstylia. Do wyboru mamy wiele opcji tkanin naturalnych, sztucznych oraz syntetycznych. Wszystkie posiadają swoje wady i zalety, które warto znać, zanim zdecydujemy się na dokonanie zakupu. Sprawdźmy najpopularniejsze opcje i oceńmy ich cechy, co powinno znacznie ułatwić wybór podczas zakupów.

Włókna syntetyczne

Obrusy z włókien syntetycznych to przede wszystkim te, które w swoim składzie czy na metce mają poliamid albo poliester. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju obrusów jest ich wytrzymałość; większość produktów odpornych na plamy powstaje właśnie z włókien syntetycznych. Obrusy tego rodzaju można zazwyczaj prać w standardowych temperaturach w pralce. Niekiedy zdarza się, że - odpowiednio suszone – nie wymagają prasowania. Opcje wyjątkowe odporne na plamy czy zagniecenia są nieco droższe, nadal jednak dość tanie w porównaniu do niektórych włókien szlachetnych.

Tkaniny sztuczne

Może to być zaskoczeniem dla wielu osób, ale wśród tkanin sztucznych na obrusy na pierwszym miejscu stoi często… wiskoza. Jest ona bardzo przyjemna w dotyku, lekko lejąca. Ma bardzo przyjemną, przypominająca jedwab fakturę, a jednocześnie zachowuje się jak sporo włókien naturalnych. Jednocześnie jest mało wytrzymała – nie sprawdzi się np. na obrus w domu, gdzie są małe dzieci, bo łatwo się brudzi i jest mało odporna na działanie środków czyszczących. Wchłania też zapachy, co może być wadą przy intensywnie pachnących wnętrzach, np. kuchniach połączonych z jadalniami.

obrusyTkaniny naturalne

Uważane za zdecydowanie najbardziej szlachetne, obrusy z włókien naturalnych są nadal popularne. Jeśli liczymy na dużą wytrzymałość, doskonale sprawdzi się len. Trzeba jednak o niego regularnie dbać – prać oraz krochmalić, a potem prasować w wysokiej temperaturze. Niekiedy posiada on dodatki włókien poliestrowych, co ma zwiększyć miękkość i odporność na zabrudzenia. Bawełna jest łatwa w pielęgnacji, mało się gniecie i zwykle dobrze wygląda, a także można prać ją w wysokich temperaturach. Jedwab jest cieńszy, nadal dość wytrzymały, odporny na rozciąganie, a przy tym delikatny w dotyku i lekko śliski. Większość obrusów z włókien naturalnych jest droższa od tych sztucznych. Obrusy uszyte z różnych materiałów znajdziesz na stronie https://e-obrus.pl/.